Bugünkü
Takvim

Stat eve taşınacak

'nin Ajax ile yarın oynayacağı maç, Türk televizyon yayın tarihi açısından bir ilki yaşatacak. Maç, siyle canlı yayınlanacak

ABONE OL
Stat eve taşınacak
Türkiye ve Avrupa'da ilk kez bir futbol maçı 4K teknolojisiyle ekranlarda canlı yayınlanacak. TRT4K, yarın oynanacak UEFA Avrupa Ligi'ndeki Fenerbahçe-Ajax karşılaşmasını ilk kez siyle tüm dünyaya ulaştıracak. TRT, Türksat, Samsung ve Mediapro işbirliğiyle hayata geçen projenin ayrıntıları bir basın toplantısıyla paylaşıldı. Ultra High Definition (UHD) olarak adlandırılan ve '4K' da denilen görüntü teknolojisine değinen TRT Genel Müdürü Şenol Göka, "Bu sadece Türkiye'de değil Avrupa'da da ilk" dedi. Göka, 4K'ya uygun TV'si olmayanlar için maçın HD kanallardan da yayınlanacağı bilgisini verdi.

ŞUBAT'TA TEST BAŞLADI

Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül
de, "Yaklaşık 1 yıl önce 4K yayınını başlattık. Kendi imkanlarımızla test olarak başlattık. Daha sonra TRT ile işbirliği yaptık. Şubat'ta TRT4K olarak test yayınına başladı kanal. Şimdi de maçlarımızı 4K teknolojisiyle yayınlıyoruz" diye konuştu. Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung ise, "Hızla yaygınlaşan Ultra High Definifion (UHD-4K) içeriğin kısa sürede bir dünya standardı olması bekleniyor. Samsung olarak Türkiye'de hızla artan 4K talebine yenilikçi televizyonlarımızla yanıt vermenin yanı sıra önemli bir içerik desteği sağlıyoruz" dedi.


* Kullanıcılar 4K teknolojisine sahip televizyonlarını antenden gelen kabloya direkt takıp bu teknolojiyi kullanabilecek. UHD televizyonların desteklediği 4K görüntüsünde saniyede 50 kare sunuluyor.

*
7 UHD kameranın kullanılacağı maçın içeriği, fiber altyapı kullanılmadan uyduya direkt gönderilmesi açısından ilk örneklerden olacak.

* TRT4K, futbol maçını yeni teknoloji sayesinde full HD yayına kıyasla 4 kat yüksek çözünülürlükte futbolseverlere sunacak.

*
HD görüntüler saniyede 50 yarım kare sunabilirken, 4K yayınlar 50 tam kare resim sunabiliyor ve normal görüntülere göre 8 kata kadar kalite artışı sağlanıyor.

4K NEDİR?
4K, bir çözünürlük terimidir. Bu terim çoğunlukla kameralarda ve ekran teknolojilerinde karşımıza çıkar. Piyasadaki akıllı televizyonların büyük çoğunluğu ise UltraHD olarak tanımlanan 3840x2160px çözünürlüğü sunar. 4K çözünürlük, Full HD ve HD ekranlara kıyasla, çok daha fazla detay sunar. Şu anda piyasadaki en yüksek ekran çözünürlüğü 8K'dır.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.