Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Teknoloji
  • 28.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.03.2013 17:48
ABONE OL

'ün karşısına çıkacak

Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC’nin 2013’te amiral gemisi olacak One modelinin piyasaya sunulacağı tarihin ertelendiği belirtildi.

Galaxy S4'ün karşısına çıkacak
HTC, 2013'ün en çok beklenen telefonları arasında yer alan One modelini, beklenenden daha geç sunacak. Tayvanlı şirket gecikmenin, 'parça tedarikçileriyle yaşadığı sıkıntıdan' kaynaklandığını belirtti. Şirket, One'ın parçalarının tedarikinde yaşanan gecikmelerden dolayı telefonun piyasaya çıkış tarihinin ertelendiğini ifade etti.

Akıllı telefon piyasasında Apple ve Samsung'un yanı sıra, Asyalı üreticiler Huawei, ZTE ve LG firmalarıyla da rekabet içinde olan HTC, One modelinin başarısına büyük önem veriyor. Şirketin CEO'su Peter Chou'nun, One başarılı olamazsa görevinden istifa edeceğini söylediği öne sürülüyor.

S4 İLE ÇAKIŞACAK
Londra ve New York'ta Şubat ayında düzenlenen etkinliklerle tanıtılan 'ın, bu ay piyasaya sürülmesi bekleniyordu. En son gelişmeler, telefonun Mart'ta piyasaya sürülmesinin çok zor olduğunu gösterirken, One'ın Nisan ayında tüketicilerin karşısına çıkabileceği belirtildi. Böylece, HTC One ile Samsung S4, aynı ay içinde satışa sunulmuş olacak.

Wall Street Journal, HTC yöneticilerinin gecikmeyi onayladığını ve cep telefonu operatörlerini gecikmeden haberdar ettiğini belirtti.

Telegraph'ın haberine göre, adını açıklamak istemeyen bir HTC çalışanı, 'tedarik zincirinde sorun yaşandığını, şirketin geçtiğimiz yıl nakliyat oranında yaşadığı beklenmedik düşüşün ardından siparişe yönelik tahminlerini ciddi ölçüde değiştirdiğini' söyledi.

AFP haber ajansına açıklama yapan HTC yetkilileri, "Ön siparişleri Mart ayı sonunda karşılamaya başlayacaklarını ve Nisan'da One'ın satışa sunulacağı piyasaların artacağını' belirtti. HTC'nin, dünya çapında 185 distribütörü bulunuyor.

Wall Street Journal'a konuşan HTC pazarlama müdürü Benjamin Ho, "Talepleri karşılamak için tüm kanallarımız yorulmak bilmeden çalışyor" dedi.

'TEKNOLOJİ HARİKASI'
HTC CEO'su Peter Chou, iPhone ve 'e karşı sürmeye hazırlandığı One için 'teknolojide dönüm noktası' ifadesini kullanmıştı.

Telefonun temel özellikleri ise şöyle:

- Alüminyum gövde,

- Android 4.1.2 Jelly Bean işletim sistemi,

- 4.7 inç (11,9 cm) 1080p Super LCD 3 ekran,

- 468 ppi (inç başına piksel),

- Gorilla Glass 2 ekran koruyucu,

- Qualcomm dört çekirdekli Snapdragon 600 işlemci,

- 1.7 GHz işlemci hızı,

- 2GB RAM,

- 137.4mmx68.2mmx9.3mm ölçülerinde,

- 143 gram ağırlığında,

- 2,300 mAh gücünde batarya,

- Wi-Fi, Bluetooth 4.0, NFC (Yakın Alan İletişimi),

- 32GB veya 64GB dahili bellek (microSD kart uyumlu değil),

- 4 megapiksel, BSI (arkadan aydınlatmalı) sensör bulunan kamera, ışığı piksel başına 300 kat daha fazla toplamayı sağlıyor.

ACİL KAN LAZIM
Araştırma şirketi IDC'nin verileri, HTC'nin acilen taze kana ihtiyacı olduğunu gösteriyor. 2011'de küresel akıllı telefon piyasasındaki payı yüzde 8.8 olan şirket, geçtiğimiz yıl yüzde 4.6'ya geriledi.

HTC'nin 2012'nin son çeyreğindeki net karı yüzde 91 azalırken, satışlar da yüzde 41 düşüş yaşadı. Çin piyasasına odaklanarak satışlarını artırmayı amaçlayan HTC, One ile başarılı olamazsa CEO Chou'jun

Kaynak: ntvmsnbc