Bugünkü
Takvim
  • Teknoloji
  • 23.09.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 23.09.2011 11:08

ışıktan hızlı mı?

'deki bilimadamları, nötrino yani atomaltı parçacıklarının ışıktan daha hızlı hareket ettiğini ölçtüklerini öne sürdü. Eğer iddia doğrulanırsa fiziğin temellerinden; "hiçbir şey ışıktan hızlı değildir" kuralı yıkılmış olacak.

Işık hızı aşıldı mı?

Tarihin en kapsamlı fizik deneyinin yapıldığı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi 'deki bilim adamları, nötrino yani atomaltı parçacıklarının ışıktan daha hızlı hareket ettiğini ölçtüklerini öne sürdü.

Bilim adamları, elektriksel yükü sıfır olan ve maddelerin içinden neredeyse hiç etkileşmeden geçebilen temel parçacık ın saniyede 299 bin 792 kilometre hızla kozmik hız sınırını aştığını söyledi.

CERN, nötrino huzmesinin, laboratuvarın merkezinin bulunduğu Cenevre'den 730 kilometre uzaktaki, İtalya'daki bir laboratuvara ateşlendiğini, nötrino huzmesinin bu laboratuvara 60 nanosaniyede ulaştığını bildirdi.

CERN araştırmacıları, sonuçların Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya tarafından da doğrulanmasını bekliyor.

Eğer iddia doğrulanırsa fiziğin temellerinden; "hiçbir şey ışıktan hızlı değildir" kuralı yıkılmış olacak.

kalan karakter 1000

murat murat

ışıktan daha hızlı bir hız olduğunu daha yenimi ıspatlıcaksınz..ben size söylim karadeliklerin içindeki hız veya çekim kuvveti ışıktan daha hızlıdır..çünki yıldızları içine çekiyor..demekki ışıktanda hızlı bir hız var..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır9
cevapla 23.09.2011 15:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.