Bugünkü
Takvim

Cep telefonunda devrim gibi sağlık çözümleri

Cep telefonunda devrim gibi sağlık çözümleri geliyor. Kalp ve tansiyon hastalarını sürekli takip altında tutmak isteyen sağlık kurumları, SIM kart takılan özel cihazlar kullanıyor.

  • Teknoloji
  • 21.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 21.02.2011 11:35
ABONE OL
Cep telefonunda devrim gibi sağlık çözümleri
Cep'teki özel uygulamalar nabız ve diğer bilgileri alarak sağlık kuruluşlarındaki doktora bilgi veriyor.

Bilinenin aksine cep telefonu ve SIM kartlar sağlık sorunlarını daha ortaya çıkmadan önlemek acil durumlarda yardım çağırmak için kullanılıyor. Cep telefonu operatörü, sağlık kurumu ve cihaz üreticilerinin üçlü işbirliği ile gündeme gelen mobil sağlık projeleri hızla yayılıyor. Barselona'da GSM Birliği tarafından düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde (Mobile World Congress) tanıtılan çözümler arasında en ilgi çekici bölümü sağlık çözümleri oluşturuyordu.

EVDE BAKIM DAHA KOLAY

Mobil sağlık teknolojileri hastaların hastanede kalmadan günlük yaşam etkinliklerine katılması için kullanılıyor. ABD ve Avrupa'da yaşlanan kuşaklar için mobil sağlık projeleri yaygınlaşıyor. Qualcomm ve CSR gibi firmalar sağlık çözümlerinde özellikle akıllı telefonların özelliklerinden faydalanıyor. Akıllı telefonlara akıllı çipler aracılığıyla düşük enerjili bluetooth kablosuz teknolojileri ile bilgi veren çipler hastanın gündelik yaşamına devam ederken izlenmesini sağlıyor. CSR firmasının NECCasio ile birlikte geliştirdiği çözüm akıllı cep telefonu üzerinden hastanın temel bilgilerinin izlenmesini sağlıyor. Akıllı telefona indirilen uygulama ve kalbin üstüne veya kola bağlanan cihaz verileri topluyor. Bluetooth teknolojisi ile bilgileri cep telefonuna aktarıyor. Akıllı telefon bilgileri sağlık merkezine 3G bağlantısı ile bildirerek hastanın takibini sağlıyor. Özellikle kalp ve tansiyon hastaları bu şekilde günlük yaşamlarına devam edebiliyor. Sistemin uygulanması için cihaza destek verecek bir cep telefonu operatörünün ve sağlık kuruluşunun ortak çalışması gerekiyor.

Koldaki saatler sağlık habercisi

DÜŞÜK enerjili yeni bluetooth protokolü yakında tüm mobil cihazlar tarafından desteklenecek. Bu yeni bluetooth versiyonu daha küçük cihazların daha uzun süre kablosuz haberleşmesinde kullanılacağı için yeni iletişim cihazı sağlık için de kullanılacak. CSR tarafından üretilen çipler NEC Casio saatleri ve Android işletim sistemi kullanan telefonlar bir araya gelerek sistemin eksiksiz işlemesini sağlıyor.

Yaşlılara özel telefon acil yardım çağırıyor

Acil yardım tuşu olan özel telefonlar bakıma muhtaç hastalar ve yaşlılar için özel olarak geliştirilen Emporia telefonlar büyük tuşları uzun pil ömürleri ile dikkat çekiyor. Üstelik telefon acil durum tuşuna basıldığında 5 ayrı numarayı arka arkaya arıyor. Emporia arkasında bulunan kırmızı SOS tuşu ile yardım çağırıyor. Bu telefonların Türkiye'de çalışabilmesi için operatörlerin bu konuda destek vermesi gerekecek.

kalan karakter 1000

omer695365 omer695365

Bizimkiler buna da kampanya yaparlar. :)) ( Bütün sağlık paketi izin ayda sadece ... )

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.03.2011 09:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.