Bugünkü
Takvim

ve 'daki tehlike

İngiltere'de yayımlanan Observer gazetesi, giderek daha fazla sayıda akademisyenin ve gibi sosyal paylaşım sitelerinin insanları yalnızlaştırdığına inandığını belirtiyor.

  • Teknoloji
  • 24.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 24.01.2011 15:58
ABONE OL
Facebook ve Twitter'daki tehlike
Bu bilimadamlarına göre, ve gibi sosyal paylaşım siteleri insanları birbirlerine yaklaştırmadığı gibi bireyleri gerçeklikten koparıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Massachusetts Institute of Technology MIT öğretim üyelerinden sosyolog Prof. Sherry Turkle "Alone Together" (Birlikte Yalnızlık) adlı kitabında teknolojinin, insan yaşamında hakimiyet kurmak üzere olduğunu savunuyor.

Turkle'a göre, insanlar, teknoloji sayesinde birbirleriyle daha iyi iletişim kurabilecekleri yanılgısı içinde ve sanal gerçeklik, gerçek dünyanın kötü bir taklidi.

Cenaze töreninde iPhone

Sherry Turkle, önceki gece katıldığı bir komedi programında insanların cenaze törenlerinde bile 'larıyla oynadığını söylemiş, programın sunucusu komedyen Stephen Colbert de "Herkesin bir güle güle deme şekli var" diye karşılık vermişti.

Gazeteye göre, Ohio'daki Kent State University'den Prof. William Kist, "İnsanların kullanmakta olduğu farklı iletişim türleri, insanları korkutan bir şey haline geldi" derken, ABD'de en çok satan kitaplar arasında yer alan "Shallows" (Sığlar) adlı kitabın yazarı Nicholas Carr, internet kullanımının insanların düşünme şeklini değiştirdiğini, kitaplar ve dergilerde yer alan karmaşık bilgileri hazmetme yeteneğini zayıflattığını söylüyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.