Bugünkü
Takvim

sinyal verdi

Yaklaşık 2.5 yıldır kapalı olan 'un açılması gündemde. Almanya'da bulunan bir şirket, Atatürk'e hakaret içeren videoları youtube'dan kaldırttı. Mahkeme bu içeriğin çıkartılmasını yeterli bulursa sona erebilir

  • Teknoloji
  • 30.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 30.10.2010 18:29
ABONE OL
YouTube sinyal verdi
isimli şirketin, Atatürk'e hakaret içeren videoların siteden kaldırdığını ve 'un açılması için hafta başında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) ve mahkemeye başvurulacağını açıklamasının ardından gözler, BTK ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) çevrildi. Videoların kaldırıldığı bilgisi üzerine harekete geçen TİB ise Youtube'den tarama yaparak bu bilginin doğruluğunu kontrol etti. Atatürk'e hakaret içeren dört ayrı videonun siteden kaldırıldığını doğrulayan TİB yetkilileri, Youtube'un açılması sürecinde kendilerinin bilirkişi görevi üstleneceğini, ancak nihai kararın mahkeme tarafından verileceğini kaydettiler.

YASAK KALKABİLİR

Sitede Atatürk'e hakaret içeren toplam 10 video yayınlandığını belirtenTİB yetkilileri, AKŞAM'a şunları söyledi: 'Bu videolardan büyük bölümü daha önce kaldırılmıştı. Son olarak sitede 4 adet video bulunuyordu. Yaptığımız kontrolde bu 4 videonun da kaldırıldığını tespit ettik. Videoların kaldırıldığı bilgisini savcılığa ve mahkemeye bildireceğiz. Youtube yasağıyla ilgili olarak Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı halen yürürlükte. Mahkeme son gelişmelere göre yeni bir karar verebilir.'

GÖZLER MAHKEMEDE
Youtube'un tekrar açılması konusunun yargının görev alanında olduğunu hatırlatan BTK Başkanı Tayfun Acarer, 'Hakimin vereceği karar çok önemli. Son noktayı hakim koyacak' dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.