Bugünkü
Takvim

'dan skandalı

'nın sitesinde yayınlanan büyüleyici fotoğrafta meğer bir skandalı saklıymış.

  • Teknoloji
  • 14.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 19.10.2010 15:49
ABONE OL
NASA'dan photoshop skandalı
'nın günün astronomi fotoğrafı seçtiği ve sitesinde ön planda yayınladığı fotoğrafta kullanılmış olması herkesi şaşırttı.

NASA'nın UFO'ları sildiği ya da bir fenomeni sakladığı iddiaları internette hızla yayıldı. Gerçekten de fotoğraf, bariz görülür bir şekilde düzenlenmişti. Kontrast değiştirildiğinde üzeri boyanan kısım açıkça seçiliyordu.

Ancak NASA çok gecikmeden bu düzeltmenin sebebini açıkladı. Cassini fotoğrafları ardarda kırmızı, yeşil, mavi filtrelerle çekiyor. Bu kareler arasında hareket olduğu için ayarlama yapmak gerekiyor. Düzenleme işini yapan kişi de Dione'u ya da Titan'ı düzgün göstermek arasında seçim yapmak zorunda kalınca iki farklı iş yaparak birleştirmiş ve arkaplanı temizlemiş.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.