Bugünkü
Takvim
  • Tatil&Turizm
  • 13.10.2010 00:00
  • Son Güncelleme: 09.12.2010 15:59

sörfün merkezi olacak

'nin rüzgarıyla ünlü ilçesi, özellikle ve turistlerin ilgili nedeniyle, sörfün merkezi olma yolunda ilerliyor.

Gökçeada sörfün merkezi olacak
Kent Konseyi Başkanı , 4-5 yıl öncesine kadar Gökçeadalılar'ın sörfün bilmediklerini söyledi.

Yaklaşık 5 yıl önce adaya gelen bir sörf antrenörünün, bu sporun yapılabileceği yerleri tespitiyle Gökçeada'nın sörfteki talihinin değiştiğini anlatan Aylı, ''Biz o dönem, onları çok yadırgadık. Yabancı plakalı arabalar, yabancı bir spor, yazın ve kışın yapılabiliyor, yağmur yağarken denizdeler, yaz ve kış sörf yapıyorlar. Bu bizim çok garibimize gitmişti'' dedi.

Aylı, önceden Gökçeada'da temmuz ve ağustos aylarının deniz sezonu olduğunu, turistlerin de o dönemde Adaya gelip, denize girdiğini ifade etti. Bulgar sörfçülerin gelmeye başlamasıyla Gökçeada'da deniz sezonunun 6-7 aya kadar uzamaya başladığına işaret eden Aylı, ''Gökçeada'ya son 2-3 yılda sörf yapmak için 20-25 bin Bulgar ve turistin geldiğini tespit ettik. Bulgarlar'ın ardından, Rumenler de buraya ilgi göstermeye başladı. Şu anda Rumen sayısı Bulgarlar'ı geçti'' diye konuştu. Aylı, sörfün pahalı bir spor olduğunu, okullarının ve malzemelerinin oldukça fazla para tuttuğunu belirterek, şunları söyledi:

''Gökçeada sörf sporu yapabilmek ve bununla uğraşanları ağırlamak için çok ideal. Örneğin, Gökçeada-Sofya arası 450 kilometre. Gökçeada-Bükreş 500 kilometre. Gökçeada-Varna 400, Gökçeada-Burgaz arası ise 350 kilometre. Sörf yapmak isteyen Bulgar ya da Rumenler, İstanbul ya da Ankara'dan gelir gibi otomobilleriyle çok rahat bir şekilde Gökçeada'ya ulaşabiliyor. Burada konaklama çok ucuz. Karavanlarıyla geliyorlar, çadır kuruyorlar, özgürce sörflerini yapıyorlar. Dünyanın pek çok ülkesinde sörf yapmak için sahillere para ödenmek zorunda ama Gökçeada'da bu yok. Belediyemiz çok özverili çalışıyor. Dünyanın bir çok yerinde kiteboard (uçurtma sörfü) ve windsörf bir arada yapılamıyor. Ancak Gökçeada'nın Aydıncık kumsalında her iki spor da rüzgarın etkisiyle rahatlıkla yapılabiliyor.''


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.