Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Spor
  • 16.11.2015 Gazete
ABONE OL

Şölen, heyecan ve rekor!

Şölen havasında geçen dev organizasyonda 120 bin kişi halk yürüyüşüyle Asya'dan Avrupa'ya geçti. Erkeklerde Kenyalı Chelimo, kadınlarda Etiyopyalı Gobena güldü. Meryem Erdoğan 20 yıl sonra kürsüye çıkan ilk Türk oldu

Şölen, heyecan ve rekor!
Vodafone İstanbul Maratonu'nun 37.'si dün düzenlendi. Tam bir şölen havasında geçen dev organizazyonda en önemli mücadelenin yaşandığı Maraton Koşusu'nu erkeklerde Kenyalı Elias Kemboi Chelimo, kadınlarda ise Etiyopya'dan Amane Gobena kazandı. Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 250 metre ilerisinden startı verilen 42 kilometrelik yarışta erkeklerde ilk üç sırayı Kenyalı atletler aldı. Elias Kemboi Chelimo, 2.11.13'lük derecesiyle ilk sırada yer alırken, Evans Kiplagat 2.12.47 ile ikinciliği ve Silah Kipkemboi Limo da 2.13.57 ile üçüncülüğü elde etti. Geriden gelen Chelimo son bölümlerde aradaki farkı giderek açtı ve rahat bir şekilde birinciliği elde etti. Erkeklerde Türk atletler adına en iyi dereceyi 2.19.52'lik derecesiyle 6. olan Bekir Karayel yaptı. Türk atletler arasında 2. olan Mert Girmalegesse, genel sıralamada 8., Yavuz Ağralı da 10. sırada yer aldı.

MERYEM ERDOĞAN'DAN TARİHİ BAŞARI
Maraton Koşusu'nda en dikkat çekici sonuca Türk atlet Meryem Erdoğan imza attı. Yarışta 2.46.38'lik derecesiyle genel sıralamada üçüncü olan Meryem Erdoğan, 20 yıl sonra kürsüye çıkan Türk atlet oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından "Kadına Şiddete Dur De" temasıyla koşulan İstanbul Maratonu'na 120 ülkeden 30 bine yakın sporcu katılarak yeni bir rekora imza attı. 120 bin İstanbullu da halk yürüyüşüne katıldı.

MARATON YİNE ÇOK RENKLİYDİ
VODAFONE İstanbul Maratonu bu yıl da çok ilginç görüntülere sahne oldu. Koşuya koyunuyla beraber katılanlar, köprü üzerinde kitap okuyanlar, piknik yapanlar ve 4 büyüklerin formasını taşıyan vatandaşlar ilgi odağıydı. Havanın da güzel olmasının etkisiyle İstanbullular'ın koşuya ilgili rekor düzeyde gerçekleşti.

1 MİLYON DOLAR ÖDÜL DAĞITILDI
42 km. koşusunda birinci olan kadın ve erkek atletlere 50'şer bin dolar verildi. Toplam dağıtılar ödül tutarı ise 1 milyon doları buldu.

ENGELLİ SPORCULAR DA BÜYÜK ALKIŞ ALDI
1999 Gölcük Depremi'nde 2 bacağını kaybeden engelli sporcu Mustafa Çığci, kendisi gibi engellilerle birlikte İstanbul Maratonu'nda koştu. Çığci, "Bütün engelli arkadaşları hiçbir şekilde hayattan soğumadan her sene olduğu gibi buraya çağırıyorum" diye konuştu.