Bugünkü
Takvim
  • Spor
  • 27.10.2009 Gazete
ABONE OL

Her zaman her yerde Fenerbahçe

Yula: F.Bahçe, Ali Sami Yen'de atılan 50 bin su şişesine rağmen de rakibini yenmişti
Günen: G.Saray bugüne bireysel yetenekleriyle geldi. Fenerbahçe ise takım oldu...

- Derbiyi nasıl buldunuz?
S.Y-
Fenerbahçe, Galatasaray'dan daha iyi hazırlandığını bizlere sahada gösterdi. Fark çok daha büyük olabilirdi. Galatasaray'lı futbolcular adım atamadı. İşte Arda... Gökhan Gönül karşısında yokları oynadı ve çıkarıldı. Keita, Carlos'un karşısında çaresizdi. Bunu da yumruk atarak gösterdi. Zaten, bu iki ağır silahın sahada olmayışından sonra Fenerbahçe'nin yapacağı tek şey kazanmaktı. Onu da yaptılar. Sahaya atılan plastik su kapları da bahane olmamalı. F.Bahçe, Ali Sami Yen'de sahaya atılan 50 bin şişeye rağmen ezeli rakibini 2-0 yenmişti. İ.G - Fenerbahçe, Galatasaray'a oranla daha hazırdı. Konsantrasyonları üst düzeydeydi. Son yıllarda Şükrü Saraçoğlu'nda yapılan Galatasaray maçlarında Fenerbahçe'nin bariz üstünlüğüne bir yenisini daha eklediler. Sarı-Kırmızılılar ise takım olamamanın sancılarını çekiyor.

-Maç öncesi yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?
S.Y-
Basit bir itme olayından sonra Cristian ısınmaya, Arda da taraftarlarını selamlamaya gitti. Fakat, Arda dönüşte Cristian'ın üstüne saldırınca olanlar oldu. Dikkat ederseniz o pozisyonda Alex, ısınmaya devam etti. İşte iki kaptan arasındaki fark burada açık bir şekilde görüldü. Arda, 55 bin kişi önünde kavga edecek kadar kendisini kaybetmiş bir kaptan modeli çizdi. Arda'nın kaptanlığı tartışılmalı. İ.G- Türkiye'de hiç kimse sütten çıkmış ak kaşık değil. Yıllarca Trabzon günah keçisi olarak gösterildi. Bugün ise görüldü ki Türkiye'de her yerde böylesi olaylar yaşanıyor. Bir daha görmek istemedğimiz olaylar söylemi bundan sonra da tekrarlanacaktır. Sorun, toplumun spor eğitimsizliğinden kaynaklanmaktadır. Onun için artık fair-play sözleri sadece söylem olarak kalacaktır. Görünen o ki, bunun içini doldurabilecek toplumsal yapı yok.

- Skorda Daum ile Rijkaard arasındaki fark ne kadar etkiliydi sizce?
S.Y-
Daum, Rijkaard'ın şişirildiği kadar iyi bir hoca olmadığını bütün Türkiye'nin gözleri önünde ispat etti. Rijkaard, 2000 yılında dünyada yılın teknik adamı seçilmişti. Aradan 9 yıl geçmiş. Kimse benim önüme 9 yıl önceki başarıları getirmesin. İ.G- Daum'un takımını maça hazırlayışı ve oyuncu seçimleri ve de değişiklikleri son derece yerinde. Rijkaard'ın yaptığı en önemli yanlış ise Elano ile maça başlaması. Rijkaard takım savunmasındaki sorunları çözemedi.

- Elano ile Alex'i karşılaştırırsak...
S.Y-
Derbide bu soruyla beraber bir çok sorunun yanıtı ortaya çıkmıştır. Fenerbahçe Galatasaray'dan, Daum Rijkaard'tan, Alex de Elano'dan daha iyidir.
İ.G- Alex'i Elano ile kıyazlamak saygısızlık olur. Alex, Türkiye'ye gelen en iyi yabancı oyunculardan biri.

- Trabzonspor'un Kayseri maçını ve Yattara'ya olan tepkileri nasıl buluyorsunuz?
İ.G-
Bizde oyuncunun günlük performansı öne çıkıyor. Yattara, çok önemli sakatlığı olan bir oyuncu. Bunun performansına çok etki yaptığı düşüncesindeyim. Trabzonspor taraftarının kendisi aleyhine yaptığı tezahüratların hiç de yakışık olmadı. Hugo Broos'un bir sistemde karar kılması şart. Bu da 4-4-2 olmalıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.