Bugünkü
Takvim
  • Siyaset
  • 10.07.2015 16:46
  • Son Güncelleme: 10.07.2015 17:16

CHP'li vekil gözyaşlarını tutamadı

'de işkence gören ve o günleri anlatırken gözyaşlarına hakimi olamayan CHP Ankara Milletvekili , Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunacağını açıkladı.CHP Ankara Milletvekili , Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ve Adana Milletvekili İbrahim Özdiş TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

"650 BİN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI İŞKENCELERDEN GEÇİRİLDİ"
darbesinin mimarları Sedat Celasun (1998), Nurettin Ersin (2005),Kenan Evren (2015)'den sonra dünde Tahsin Şahinkaya'nın vefat ettiğini belirten Sarıhan, 650 bin kişinin gözaltına alındığını işkencelerden geçirildiğini, 230 bin kişinin yargılandığını, haklarında idam cezası verilen 517 kişiden 50 devrimcinin asıldığını, 171 kişinin işkencede, 144 kişinin cezaevlerinde öldürüldüğünü, 30 bin kişinin sakıncalı olduğu için işten atıldığını, 14 bin kişinin yurttaşlıktan çıkarıldığını, 30 bin kişinin siyasi mülteci olarak yurtlarını terk etmek zorunda bırakıldığını, 23 bin 677 derneğin etkinliklerinin durdurulduğunu, 120 öğretim üyesi, 3854 öğretmen ve 47 yargıcın işine son verildiğini söyledi.

"ZAMAN AŞIMI OLAMAZ"

12 Eylül Davasına işaret eden Sarıhan, "Sanık avukatlarının temyizi üzerine bir yıldır Yargıtay' da beklemekte olan dosya, iç hukukumuza göre bugün ölüm nedeniyle zaman aşımından düşecek. Oysa 12 Eylül darbesinin tarih önünde ve halkın vicdanında bir zaman aşımı olamaz. Bugün, mağdurların önünde davanın ölüm nedeniyle düşmüş olmasına karşın başvuracakları iç hukuk yolları ve uluslararası yargı yolları bulunuyor" dedi.

GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI
"Ben de bir 12 Eylül mağduruyum" diyen Sarıhan, "Bu dönemde, biri 6 yaşında diğeri 11 aylık olan çocuğumu geride bırakarak gözaltına alındım, tutuklandım, işkence gördüm ve sonra beraat ettim. Bundan önce eşim 1402'lik sayılmıştı, görevine son verilmişti. Bir avukat olarak işkenceden gelmiş insanlara tanıklık ettim, onların yaralı bedenlerini, yaralı ruhlarını gördüm. Gözaltında kaybedilenlerin hakkını aramaya çalıştım. Köyleri yakılanların acılarına ortak olmaya çalıştık" dedi.

Gözyaşlarına hakim olamayan Sarıhan, "Bağışlayın" dedi.

Duygulu anlar yaşayan Sarıhan, "Bizim çocuklarımız her gün 12 Eylül öyküsü ile büyüdüler. Şimdi bunun hesabını kim soracak? Biz soracağız elbette" dedi.

"ŞİMDİ HEPİMİZ BU ÖLÜLERE HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ"
Sarıhan konuşmasına şöyle devam etti:
"Şimdi hepimiz bu ölülere hakkımızı helal etmiyoruz. Yüzleşilemeyen tüm hak ihlali hukuksuzluklarda olduğu gibi acımızı, mücadelemizin ateşi sayacağız. Acılar zaman aşımına uğramayacak. Hukuksuzluğa karşı, insan haklarına dayalı bir hukukun inşası için direneceğiz."

kalan karakter 1000

aga aga

Hukuk arayışı masum gençleri sokağa döküp ölümlerine sebep vermekle olmaz. Duyarlı olacaksınız, sağ duyulu olacaksınız. Millet vekili olmak halkı galeyana getirmek değildir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 10.07.2015 21:51
vatansever vatansever

ak parti sayesinde güzel günler bizi bekliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 10.07.2015 21:11
SEDAT CAKMAKCI SEDAT CAKMAKCI

Sayin. hamfendi Yinede AKP den memnun deyilsin.Bu serbesligi göremiyecek kadar kör mu yoksa nankör mu sunuz.Bugünkü CUMHUR REISIMIZE Küfrediliyor hakaret ediliyor Sizve temsil etdiginiz partililer Hurriyetsizlikden bahsediyor.demekki eski günleri özluyorsunuz.kusurs bakmayin Bizim ne Dinimiz nede Ahlakimiz musaade eder.bunun icibde baska ulkeye gitmeniz gerekir.belkide ayakdan asarlar kuruyuncaya kadar asili kalirsiniz.belki gönlunuz olur.Bugünkü durumdan memnun olmayan ALLAH INDAN Bulsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 10.07.2015 19:58
vardar vardar

bunlar işte böyledir işkence gördük diye ağlarlarsonrada diktatörlere.darbecilere giderler.esad a..sisi ye.......yahu be kadın....sen git genel başkanına hesap sor önce...ne işin var SİSİ nin yanında....ESAD ın yanında ey kılıçdaroğluuuuuuuuuuuuuuuuuuuu DE...!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 10.07.2015 19:24
gergedan gergedan

Çok zor günler yaşamışsınız bir bayan olarak Geçmiş olsun İyi de ne işin var chp de

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 10.07.2015 18:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.