Bugünkü
Takvim

2. Milli Mücadele Samsun'dan başlıyor

Başbakan Erdoğan, Atatürk’ün Milli Mücadele yıllarında yaptığı gibi ilk programlarını Samsun ve Erzurum’da gerçekleştirecek.

  • Siyaset
  • 05.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 05.07.2014 11:15
ABONE OL
Başbakan bugün bir ilkini gerçekleştirecek
İlk mitingini bugün Samsun'da gerçekleştirecek olan Erdoğan miting sonrasında Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun'a çıktığı yer olan Tütün İskelesi önündeki Kurtuluş Yolu'nda 12 bin kişiyle iftar yapacak. Erdoğan'ın ikinci durağı ise yarın Erzurum olacak.Erdoğan'ın Köşk adaylığını açıklamasının ardında seçilmesine kesin gözüyle bakılırken bir taraftan da partinin yeni yönetiminin nasıl şekilleneceği tartışılıyor. 28 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi dolacak. Aynı gün yemin edecek olan Erdoğan'ın ardından Köşk'te devir teslim törenine katılması planlanıyor.

45 gün içinde kongre

Bu süre içinde Başbakanlığı ve seçilmiş cumhurbaşkanı ünvanını taşıyacak olan Başbakan Erdoğan'ın aynı gün Köşk'e çıkması ve Ak Parti içinden bir ismi hükümeti kurmakla görevlendirmesi bekleniyor. Hükümet için başbakanın bu süreçte istifasıyla başbakan yardımcısının vekaletiyle gidecek ve başbakanın istifasıyla düşmüş olacak. Yeni cumhurbaşkanının hükümeti kurmakla görevlendireceği isimle birlikte yeni hükümetin aynı gün açıklanması ve görevine başlaması amaçlanıyor.

Seçime taşıyan isim olacak

AK Parti MKYK'sında da ele alınan plana göre yeni cumhurbaşkanının yapacağı görevlendirmenin ardından partinin olağanüstü kongreye götürülmesi sağlanacak. Tüzüğe göre, MKYK geçici genel başkan başkanlığında 45 gün içinde olağanüstü kongreyi toplanacak. Kongrenin muhtemel olma tarihi 14 Eylül Pazar günü olarak öngörüldü. Mevcut delegelerle kongreye gidilecek. Kongrede tek aday olacak. Genel başkan kimse büyük kongrede de seçilirse o başbakan olacak ve 2015 seçimlerine ülkeyi götürecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün siyasete dönmeyi kabul etmesi durumunda ise genel seçimlere Gül'ün başkanlığındaki bir Ak Parti'yle gidilmesi de gündemde.

kalan karakter 1000

Zaf-er Zaf-er

ANLAMADINIZMI ?
Güneş AY ve Yildizlar.
Herşey kararlaşmiş, Peyder pey Kararlaşmakta
Anlarsiniz, Anlarsiniz, Anlarsiniz. Anliyacaksinizzzzz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.07.2014 21:09
ersin ersin

başbakanımızı bu seçimdede destekliyorum sevgilerimle oyum RTE

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır13
cevapla 05.07.2014 18:14
kenan kenan

bahçeli RTE cumhurbaşkanı olamaz diyor itiraz edecekmiş bu bahçeli tam bir kominist oldu ya biz seçecez cumhurbaşkanını bahçeli sen değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır13
cevapla 05.07.2014 18:06
kenan kenan

demokrat ve özgürlükçü bir lideri ağırlayacak samsunlu kardeşlerimiz oylarımız RTE dır

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır13
cevapla 05.07.2014 17:03
irfan irfan

samsunda cumhurbaşkanımızı bağrımıza basıcaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır12
cevapla 05.07.2014 17:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.