Bugünkü
Takvim

Hayalimiz gerçek olacak

Erdoğan 'ni gezdi. "Bunlar, hayali gerçeğe dönüştürmenin adımıdır. Gebze'ye de buranın aynısını yapacağız" dedi

Hayalimiz gerçek olacak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ünlü bilişim firmalarının bulunduğu ABD'nin San Fransisco kentindeki Silikon Vadisi'ne çıkarma yaptı. Microsoft'un Fatih Projesi için hazırladığı eğitim programlarını yerinde inceleyen Erdoğan, Apple'da tablet teknolojisi ile ilgili bilgi aldı, Google'da sürücüsüz otomobil ve son teknoloji akıllı gözlüğü inceledi. Erdoğan, Microsoft'ta Google maps isimli programla İstanbul'u ve memleketi Güneysu'nun da uydu görüntülerini izledi.

SÜRÜCÜSÜZ ARACA BİNDİ
'ndeki gezisi 4 saat süren Erdoğan, Google'ı ziyaret etti. Burada "self driving car" olarak anılan sürücüsüz otomobili inceledi. Anında tarama ve yükleme yapan gözlüğü denedi. Tepesindeki kamera ve içerisindeki bilgisayar sistemi ile sürücüsüz gidebilme özelliğine sahip araca kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte binen Başbakan, kendi kendine yolunu bulan otomobille tur attı. Gelecek hafta FATİH projesiyle ilgili "İlk hedef 10 milyon 600 bin tablet üretimi söz konusu. Daha sonra 2-2,5 milyon tablet üretimi daha olacak. Her sınıfta 'akıllı tahta' bulunması konusunda da çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

TEKNOLOJİYE HAYRAN KALDI
Erdoğan, "Gerek Microsoft, gerek Apple ve gerekse Google olsun, sürekli bilgiyi, uygulamayı geliştirmenin gayreti içindeler. noktada adeta, insansız otomobili de üretme konumuna geldiler. Bütün bunlar, geleceğe yönelik hayalleri gerçeğe dönüştürmenin adımlarıdır" dedi. Erdoğan'a gezisinde eşi Emine Erdoğan, kızları Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak ile damadı Berat Albayrak ve torunları da eşlik etti. Erdoğan torunlarıyla ilgili "Annelerinin mezuniyet törenini de yaşayacaklar" dedi. Erdoğan'ın Google gezisinde Mehmet Öz'ün Google İş Geliştirme Kıdemli Müdürü olan kız kardeşi Seval Öz yaptı.

BİLİŞİM VADİSİ GEBZE'YE
Başbakan Erdoğan'ın, "Benzer bir projeyi İstanbul'da gerçekleştirme hedefimiz var" dediği silikon vadisi, "Bilişim Vadisi" adıyla Gebze Muallimköy'de yapılacak. Hükümetin 2023 vizyonu hedefleri arasında yer alan Bilişim Vadisi'nde bin civarında firmanın yer alması planlanıyor. Vadinin içinden hızlı tren ve şehir içi tren hattı geçecek. Vadide, yüksek katlı binalar yerine ofis ve ARGE bölümlerinin yer aldığı birkaç katlı binalar inşaa edilecek.Mehmet Ali BERBER/

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.