Bugünkü
Takvim

4+4+4'e vize çıktı

ABONE OL
4+4+4'e vize çıktı
, zorunlu eğitimin 4+4+4 şeklinde 12 yıla çıkarılmasını düzenleyen yasanın kabul ediliş şeklinde Anayasa'ya aykırılık görmedi. Mahkeme, CHP'nin yasanın "şekil" yönünden iptali istemini oybirliğiyle reddetti. Müzakereye, resmi ziyaret için Kore'de bulunan Mahkeme Başkanı katılmadı. Heyete, Başkanvekili Serruh Kaleli başkanlık etti. Anayasa'nın 148'inci maddesindeki, "Kanunların şekil bakımından denetlenmesi, son oylamanın, öngörülen çoğunlukla yapılıp yapılmadığı hususları ile sınırlıdır" hükmü göz önüne alındı. Meclis tutanaklarını inceleyen Mahkeme heyeti, yasanın kabulü aşamasında Meclis'teki son oylamada yeterli çoğunluğun varlığını tespit etti. Öte yandan CHP'nin 4+4+4'ün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne bu kez esastan başvuracağı öğrenildi.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.