Bugünkü
Takvim
  • Siyaset
  • 18.02.2011 Gazete
ABONE OL

'Tek vekil' şoku

, küçük illerin 'en az iki vekil çıkarmasını' öngören yasayı iptal etti. Bu durumda seçimlerde büyük illerin ağırlığı artacak

'Tek vekil' şoku
, küçük illere en az iki milletvekili veren yasa değişikliğini oybirliğiyle iptal etti. Buna göre Haziran ayında gerçekleştirilecek genel seçimlerde; Tunceli, Ardahan, Bayburt, Kilis ve Gümüşhane, Siirt gibi nüfusu az olan iller tek milletvekili çıkarabilecek.

BAZI İLLER 1-3 VEKİL ARTACAK
Bu durumda, söz konusu illerin çıkaracağı 2. milletvekilleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi illere kayacak. Seçimlerdeki ağırlık da milletvekili sayılarında 1 ile 3 arasında artış yaşanacak olan büyük illere kayacak. İptal kararını CHP'nin başvurusu üzerine alan Anayasa Mahkemesi, değerlendirmesini yaparken, "eşit oy" ve "temsilde adalet" ilkelerini dikkate aldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.