Bugünkü
Takvim
  • Siyaset
  • 17.02.2011 Gazete
ABONE OL

'Bu laflar başını belaya sokar'

Ricciardone'nin sözlerini 'Gaf' olarak niteleyen İlter Türkmen: Türkiye'nin içişlerine karışamaz, bu laflarından pişman olacaktır

'Bu laflar başını belaya sokar'
ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone'nin, evinde verdiği özel bir davette, "Türkiye'nin içişlerine karışır" tarzda tuhaf konuşmalar yapması, siyasi ve diplomatik koridorlarda tepki ile karşılandı.

Dışişleri eski bakanlarından İlter Türkmen, Ergenekon göndermesi yaparak "ifade ve basın özgürlüğü"ne ilişkin yorumlar getiren Büyükelçi'yi sert sözlerle kınadı. Ricciardone'nin sözlerini "Gaf" olarak yorumlayan Türkmen, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu işler onun işi değildir. Bu laflardan başı belaya girebilir. Yargıda olan konular üzerine söz etmesi, içişlerine karışma manasındadır. Bir büyükelçi, görev yaptığı ülkedeki konuşmalarında çok dikkatli olmalıdır.
Herhalde bu laflarından dolayı pişman olacaktır.'' Ricciardone, Kahire'de görev yaptığı 2005-2008 döneminde Mübarek rejimine fazla yakın olmakla eleştirilmişti. Kansaslı senatör Sam Brownback, kendisini Mısır'daki hak ihlallerini önemsememek, demokratik muhalefeti hiçe saymakla suçlamıştı.

NEDEN FARKLI?
Mısır'da Mübarek yanlısı olan Ricciardone Türkiye'de neden farklı davranmak ihtiyacı duyuyor? Başkan Obama'nın ve Dışişleri Bakanı Clinton'un haberi olmadan bu tür bir konuşmayı yapamaz.
Büyükelçi'nin sözleri Amerika'yı bağlar.
ABD yönetimi, tepkiler üzerine bakalım nasıl bir açıklama yapacak?

kalan karakter 1000

Bir vatandaş Bir vatandaş

Bak sen adam derhal özür diler. Obama da tabii!!!!! Yoksa onları pişman ederiz alimallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 17.02.2011 09:59
misafir misafir

bunların başı belaya falan girmez.adam korksa zaten konuşmaz..ilter beyin bu sözlerinden sonra korkarsa bilmem..........

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 17.02.2011 09:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.