Bugünkü
Takvim

Fikirlerine ihtiyacım var

Kritik Mısır sürecinde tam 3 kez Erdoğan'ı arayan , 12 Şubat'taki son görüşmede, Grup konuşmasını övdüğü Başbakan'a 'Sözlerinin Mısır'a katkısı büyük' dedi.

ABONE OL
Fikirlerine ihtiyacım var
Bütün dünyanın Mısır olaylarına kilitlendiği günlerde Beyaz Saray'dan Başbakanlığa gelen telefonlar, Türkiye'nin bölge siyasetindeki ağırlığını bir kez daha gözler önüne serdi. Bu süreç içinde, Ankara-
Washington arasındaki "kırmızı hat" adeta hiç susmadı.

TALEP OBAMA'DAN
, 29 Ocak, 5 Şubat ve 12 Şubat tarihlerinde Başbakan Tayyip Erdoğan'ı 3 kez arayarak, kritik değerlendirmelerde bulundu. TAKVİM, Erdoğan ile Obama arasında, Mısır'daki gelişmeleri ele almak amacıyla 12 Şubat Cumartesi gecesi gerçekleştirilen son görüşmenin ayrıntılarına ulaştı. Temasın başlangıcında Başkan Obama, Erdoğan'ın bölgedeki ağırlığına dikkat çekti ve "Bölgedeki en önemli isim sensin, fikirlerine ihtiyacım var" dedi. Obama, Erdoğan'ın TBMM'de yaptığı konuşmaların Mısır'daki gelişmelere olumlu etki yaptığını da söyledi ve "Konuşmalarının Mısır'a büyük katkısı var" dedi.

'BİRLİKTE ÇALIŞALIM'

Erdoğan da Obama'nın sözünü ettiği Grup konuşmasında dile getirdiği görüşlerini telefonda yineledi. "Demokrasi süreci rayına bir an önce oturmalı" diyen Erdoğan, açlık gibi olumsuzlukların önüne geçilmesinin önemine de değindi. Erdoğan, Mısır halkına ekonomik yardım sağlamak üzere uluslararası konferans önerirken, Obama da ekonomik sıkıntıların farkında olduğunu belirterek "Konferans üzerinde çalışalım" dedi.

İŞTE ÖVGÜ ALAN SÖZLER
Erdoğan, Obama'nın dikkat çektiği 1 Şubat ve 8 Şubat tarihli konuşmalarında Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e "Halkın taleplerini dinle" çağrısında bulunarak şunları ifade etmişti: "Halka rağmen halka karşı hiçbir iktidar ayakta kalamaz, iktidarların görevi halkın sesine haykırışlarına kulak verebilmektir. Uluslararası gözlemcilerin denetiminde düzenlenecek serbest ve adil seçimler yoluyla evrensel demokratik kurallara uygun yeni bir hükümete geçiş sağlanmalıdır. Seçim süreci derhal başlamalı ve kısa sürmeli."

kalan karakter 1000

balıkcı   konya balıkcı konya

SENİNLE GURUR DUYUYORUM SAYIN BAŞBAKANIM

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 15.02.2011 20:33
yusuf koç aksaray 68 yusuf koç aksaray 68

işte orta dogunun lideri recep tayyip erdogan başbakanımız seninle gurur duyuyoruz hep yanınızdayız başbakanım seni kıskananlar catlasın

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır6
cevapla 15.02.2011 13:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.