Bugünkü
Takvim

Mısır size ders olsun

Erdoğan, Mısır'da yaşananların 'demokrasiyi kendisi için hak başkaları için lütuf' olarak görenlere ders olması gerektiğini söyledi: Statüko kaybetti, demokrasi, umut, cesaret kazandı.

ABONE OL
Mısır size ders olsun
Başbakan Tayyip Erdoğan, Mısır'daki gelişmelerin "baskıya karşı demokrasinin zaferi" olduğunu söyledi. Hafta sonunu İstanbul'da geçiren Erdoğan, 3. Ordulular Sevgi Şöleni'ne de katıldı ve konuşmasında ağırlıklı olarak Mısır'da yaşananları değerlendirdi.

HERKES SUSARKEN
Herkesin sustuğu bir dönemde, kendilerinin "Halkın haykırışlarına kulak verilmeli" dediğini hatırlatan Erdoğan, şu mesajları verdi: "Mısır'da kaybeden statüko, kazanan değişimdir.
Mısır'da kaybeden baskı, kazanan demokrasidir. Mısır'da kaybeden korku, kazanan cesarettir. Mısır'da karamsarlık kaybetmiş, umut kazanmıştır. İnanıyorum ki, Mısırlı kardeşim, Mısır halkı, geçiş sürecini de başarıyla atlatacak, özgürlükçü, anayasal demokrasiye sahip, çoğulcu ve katılımcı bir idareyi en kısa sürede tesis edecektir. Kalbimiz, hayır dualarımız, desteğimiz Mısır'la olmaya devam edecektir. Yaşananların, Mısır karşısında sessiz, tepkisiz kalanlara, statükoyu savunanlara, demokrasiyi kendileri için hak, başkaları için lütuf görenlere ders olmasını diliyorum."

TER DÖKMEYE DEVAM
Erdoğan, Türkiye'nin bundan sonra da var gücüyle barış, kardeşlik ve dayanışma demeye devam edeceğini vurguladı ve "Büyük bir ülkeye, millete yaraşan neyse, biz onu yaptık, onu yapmaya, ter dökmeye devam edeceğiz" dedi.

HÂLÂ ONLARIN PİSLİKLERİNİ TEMİZLİYORUZ
Muhalefete, "Birileri çıkmış diyor ki 'Gelince şöyle yapacağız, böyle yapacağız...' Ya biz sizin pisliklerinizi temizliyoruz be pisliklerinizi" diye seslenen Erdoğan, kendi siyasetlerinde korku ve korkutmaya yer olmadığını belirtti ve şöyle dedi: "Bizim siyasetimizde başkalarının yaşam tarzına müdahale, yasaklama yok. Kutsal değerleri siyasete alet etmek yok. Dedikoduyla sanal korkularla, sanal tehditlerle ayakta kalma çabası yok. Karnından konuşmak, çark etmek, nabza göre şerbet vermek yok."
ERDOĞAN İSTEDİ 'SARI GELİN'İ ÇALDI
Türk Edebiyatı Vakfı binasının açılışının ardından, sanatçı Esat Kabaklı, müzik ziyafeti sundu. "Kırmızı gül goncası" ve "Er meydanı" eserlerini seslendiren Kabaklı, Erdoğan'ın isteği üzerine "Sarı gelin" türküsünü de çaldı.

'iYi BiLiRDiK'
Başbakan Erdoğan, İstanbul'da, Türk Edebiyatı Vakfı binasını ve Edebiyat Kıraathanesi'ni açtı. Ahmet Kabaklı'nın vefatının 10. yıldönümüne denk getirilen açılışta, Kabaklı'nın kurduğu milliyetçiliğin, bir neslin meşalesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, kendisinin de özellikle gençlik döneminde Kabaklı'dan bolca istifade ettiğini anlattı. "Burada kendisi için şehadet ediyor 'İyi bilirdik' diyorum" diyen Erdoğan, Kabaklı'nın "kuru milliyetçiliğe, kafatası milliyetçiliğine, slogan milliyetçiliğine aslı prim vermediğini" söyledi.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.