Bugünkü
Takvim

" ile bağlantı kurulamadı"

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral 'e ait olduğu ileri sürülen '''' ilgili açılan dâvânın dosyası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yetkisizlik kararı verilerek, Ankara'ya gönderildi.

  • Siyaset
  • 27.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.10.2010 22:17
ABONE OL
Ergenekon ile bağlantı kurulamadı
Eski kuvvet komutanlarının ""ne ilişkin soruşturma dosyası yetkisizlik kararıyla Ankara özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi. Yetkisizlik kararında, " örgütü ile bağlantı kurulamadığı" belirtildi.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral hakkında Ergenekon kapsamında "Darbe günlükleri"ne ilişkin soruşturma yaklaşık bir senedir özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülüyordu.

"Ayışığı", "Sarıkız", "Yakamoz" ve "Eldiven" darbe planıyla ilgili olarak eski kuvvet komutanlarının 5 Aralık 2009'da Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde ifadesi alındı.

Komutanların ifadesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve soruşturmayı başlatan Ergenekon savcıları tarafından alındı.

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz tarafından yürütülen soruşturma dosyası yaklaşık 4 ay önce Balyoz soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Ergül'e verilmişti. Ergül dosyayı inceledi ve yetkisizlik kararı verdi.

26 Ekim'de verilen kararda Fırtına, Yalman ve Örnek'in "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek ve 5607 Sayılı Kanuna Muhalefet etmek"le suçlandıkları hatırlatıldı.

Suç tarihinin "2002 -2004" olarak belirtildiği kararda, Ergenekon örgütü ile bağlantı kurulamadığı kaydedildi.

Dosyanın bu nedenle ayrıldığını belirten Savcı Mehmet Ergül, suça isnat edilen konuların Ankara'da meydana gelmiş olması nedeniyle dosyayı Ankara özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.