Bugünkü
Takvim

Meclise başvurdular!

ve yetkilerinin iadesi için meclise başvurdu.

  • Siyaset
  • 26.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.10.2010 17:46
ABONE OL
Meclise başvurdular!
ve , TBMM Başkanlığı'na, milletvekilliklerinin iadesi için başvurdu.

11 Aralık 2009'da DTP'nin kapatılmasıyla birlikte milletvekillikleri düşen Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, TBMM Başkanlığı'na başvurarak, düşürülen üyeliklerinin yeniden devamına karar verilmesini talep etti.

Milletvekilliklerinin iadesini isteyen Tuğluk ve Türk, TBMM Başkanlığı'na yaptıkları başvuruda, şöyle dediler:

"12 Eylül referandumu sonucu kabul edilen yeni Anayasa 84. madde değişikliği ile partilerin kapatılması durumunda milletvekili üyeliklerinin düşürülmesi hükmü kaldırılmıştır. Bu hüküm yürürlüğe girmekle fiili olarak etkilidir. Anayasa'nın 90, AİHS'ne Ek. 1 Nolu Protokolün 3. maddesi uyarınca üyeliğimizin düşmesine neden olan hükümler yürürlükten kaldırıldığı ve yasama dönemi sürdüğünden görev süremiz son bulmadığı için, TBMM kararıyla düşürülen üyeliğimizin, devamına karar verilmesi için gereğini saygıyla arz ederiz."kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.