Bugünkü
Takvim

'a karşı füze kalkanı

Obama 1 yıl önce Heron karşılığında Başbakan Erdoğan'dan füze kalkanı projesini desteklemesini istedi. Ancak Erdoğan 'Hayır' deyince devreye bu kez girdi...

ABONE OL
Heronlar'a karşı füze kalkanı
İran'ın sahip olduğu füze gücü başta ABD olmak üzere İsrail'i gerilime soktu. Bunun üzerine ABD füze kalkanı projesini Türkiye üzerinde hayata geçirmek istedi. İşte Türkiye'nin gündemini meşgul eden füze kalkanı projesinin 1 yıl önce gündeme geldiği öğrenildi. ABD, bir yıl önce konuyu Beyaz Saray'da Başbakan 'a iletti.

İRAN KORKUSU...
Edinilen bilgiye göre Erdoğan, ABD Devlet Başkanı 'dan PKK'lıların sınır geçişinin kontrol altına alınması amacıyla insansız hava aracı olan 'ın bölgede daha çok uçuş yapmasını istedi. Obama'ın ise daha çok İran'ı tehdit gören bir yaklaşıma odaklandığı ve Erdoğan'a, füze kalkanı kurmasını önerdiği öğrenildi. Ancak Başbakan Erdoğan Türkiye'nin İran'a bakış açısını anlatarak, komşularıyla "sıfır problem" diplomasisi yürüttüğünü söyledi. Bu nedenle doğrudan İran'ı hedef alacak füze kalkanına sıcak bakmadığı vurgulandı.

DESTEK VERİLMEYECEK
Obama, bu sürede Türkiye'den olumlu bir sinyal alamayınca bu sefer 'yu devreye sokarak, füze kalkanı projesinin NATO şemsiyesi altında uygulanması için bastırmaya başladı. Ancak Türkiye, NATO kanalıyla gelse bile, doğrudan İran'ı hedef alan bir projeye karşı çekincelerini ortaya koyarak destek vermeme tavrını sürdürüyor. ABD yetkilileri de, füze kalkanına "evet" denilmesi durumunda ABD'nin, terörle mücadelede önemli rol oynayan insansız hava araçlarının Türkiye'ye satışı konusunda daha istekli olacağı mesajlarını veriyor.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.