Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • SGK
 • 20.02.2021 09:50
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 20.02.2021 09:50
ABONE OL

Çalışmadan da lik fırsatı! Ev hanımlarına müjde hemen emekli olabilirsiniz! O şartlar karşılandığında...

olmak isteyen ev hanımlarına müjdeli haber verildi. Günlük hayatta ev hanımlarının en büyük hayalleri de emekli olmak. Ancak çalışmadan da sistemi aracılığıyla emekli olmak mümkün olabiliyor. Emekli olmak için sadece bir işyerinde çalışarak belli bir prim ve yaşı doldurmak gerekmiyor. Ancak başta ev kadınları olmak üzere çalışma imkanı olmayan vatandaşlara da fırsatı var. İsteğe bağlı sigortalı olanlar sadece emeklilik haklarından değil, diğer çalışanlar gibi sağlık hizmetlerinden de yararlanıyor. Bu yıl için en düşük prim aylık bin 144 lira. En çok da 7.5 katı yatırılabiliyor.

Çalışmadan da emeklilik müjdesi!

Çalışmadan da emeklilik fırsatı! Ev hanımlarına müjde hemen emekli olabilirsiniz! Başvuru şartları en çok merak edilen detaylar arasındaki yerini koruyor. Milyonlarca vatandaş emekli olacağı günlerin hayalini kurarken ev hanımlarının merak ettiği konulardan birisi de emeklilik şartları oluyor. Şu anda emeklilik için yasalarımız yıl, yaş ve prim olmak üzere 3 şart koyuyor. Yıl için belli bir süre sigortalı olarak geçirmek gerekiyor ve bu kapsamda yaş da işe giriş tarihine göre belirleniyor. Primin yine aynı şekilde işe giriş tarihine göre günlük olarak ödenmesi gerekiyor. Bir de bilindiği üzere isteğe bağlı sigorta sistemi var. Bu sistem sayesinde başta ev hanımları olmak üzere çalışma imkanı olmayan ya da çalışmaya ara vermiş, primi eksik olanlar emekli olabiliyor.

3 ŞART

Emeklilik için yasalarımız yıl, yaş ve prim olmak üzere 3 şart koyuyor. Yıl için belli bir süre sigortalı olarak geçirmek lazım.

Yaş da işe giriş tarihine göre belirleniyor. Primin ise yine işe giriş tarihine göre günlük olarak ödenmesi gerekiyor. Primi isterseniz birisine ait işyerinde çalışarak, isterseniz kendi işyerinizi açarak ya da bir şirkete ortak olarak veya borçlanarak kazanabiliyorsunuz.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA SİSTEMİ

Bir de isteğe bağlı sigorta sistemi var. Bu sistem sayesinde başta ev hanımları olmak üzere çalışma imkanı olmayan ya da çalışmaya ara vermiş, primi eksik olan vatandaşlar emeklilik hakkına kavuşuyor.

İsteğe bağlı sigortalılar kendi primlerini kendileri ödeyerek günlerini tamamlayabiliyor.

   BAŞVURMAK KOLAY

   İsteğe bağlı sigortayı başlatmak da çok kolay. En yakın SGK müdürlüğüne giderek bir dilekçe vermek yeterli.

   İsteğe bağlı sigortalılar 1 Ekim 2008 sonrası 4B'li yani Bağ- Kur'lu olarak değerlendiriliyor. Yani emeklilik hesaplanırken Bağ- Kur şartları geçerli oluyor.

   Tabii bu durumda SSK'lılara göre daha fazla prim ödemek gerekiyor. Ancak daha önce çalışması olup eksik primi olanlar, 3.5 yıldan (1261 günden) daha az isteğe bağlı sigorta ödeyerek primlerini tamamlarsa, SSK'dan emekli olabiliyor.

     Ödenecek primler geçerli asgari ücrete göre belirleniyor. Brüt asgari ücretin yüzde 32'sini ödeyerek isteğe bağlı sigortalı olunuyor. Bu yıl için en düşük prim aylık bin 144 lira. En çok da 7.5 katı yatırılabiliyor.

     HASTANE ÜCRETSİZ

     İsteğe bağlı sigortalı olanlar sadece emeklilik haklarından değil, diğer çalışanlar gibi sağlık hizmetlerinden de yararlanıyor.

     Üstelik sadece kendileri değil, bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklarına da bu hizmet sunuluyor. İsteğe bağlı sigorta yaptırmayan çalışmayanlar GSS primi ödüyor.

       İŞTE ŞARTLARI

       18 yaşını doldurmuş olmak,

       Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,

       Kendi çalışmalarından dolayı emekli maaşı almıyor olmak,

       İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesiyle SGK'ya başvuruda bulunmak,

       Her ay prim ödemek,

       Türkiye'de ikamet etmek.