Bugünkü
Takvim

açıkladı İşte başvuru şartları ve ücret miktarı! Babanızdan maaş alabileceksiniz

Dul ve yetim aylığı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadın ve çocukları korumaya yönelik olarak düzenlenmiş sosyal bir haktır. Eşinden boşanmış ya da eşi vefat eden dul kadınlar ile yetim kalmış çocukların hayatlarını devam ettirebilmesi için sağlanan maddi destek için ilgili bakanlık ve kurum tarafından şartlar belirlenmiştir. Çocuklara bağlanan yetim aylığında ise; erkek çocukların eğitim görmedikleri durumlarda ına kadar aylık alması mümkündür. Ortaöğretim eğitimi görenler 20 yaşına; yükseköğrenim görenler ise 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler. Yetim kalan kız çocuklarında ise; maaş lı olarak çalışma ve medeni hallerine göre değişiklik gösterir.

  • SGK
  • 17.03.2020 09:27
  •  - 
  • Son Güncelleme: 17.03.2020 09:27
ABONE OL
Buna hakkınız var! Babanızdan maaş alabileceğinizi biliyor musunuz?

2020 yılının ilk çeyreğinde ekonomik kalemler yeniden düzenlendi. Enflasyon oranının açıklanmasının ardından başta asgari ücret olmak üzere, emekli aylıkları ve memur maaşlarına zam yapıldı. Eşi vefat eden ya da boşanmış kadınlar ile yetim çocuklar için bağlanan sosyal yardımlarda enflasyon oranından nasibini alarak arttırıldı. Peki, 2020 yılından dul ve yetim aylığı ne kadar oldu? Dul ve yetim aylığı nedir? Kimler bu haktan yararlanabilir? Aylıktan yararlanmak için belirlenen şartlar nelerdir? İşte, dul ve yetim aylığına dair öğrenilmek istenilen detaylar… Dul ve yetim aylığında vefat eden kişinin maaşından kesintiler yapılır.


DUL YETİM MAAŞI İÇİN TIKLAYINIZ!

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA TIKLAYINIZ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.