24 HAZİRAN 2018 SEÇİM SONUÇLARI GEÇMİŞ SEÇİM SONUÇLARI www.takvim.com.tr

ENGİN ÖZKOÇ

CUMHURİYET HALK PARTİSİ
ENGİN ÖZKOÇ
  • PARTİSİ : CUMHURİYET HALK PARTİSİ
  • BÖLGESİ : SAKARYA
  • SIRA NO. : 1
  • MESLEĞİ : İŞLETMECİ
  • DOĞUM YILI : 1962
ÖZGEÇMİŞİ

5 Şubat 1962 yılında Sakarya'nın Kayalar Memduhiye köyünde doğdu. İlkokulu bu köyde, ortaokul ve liseyi, Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde okuduktan sonra, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdi.
İş hayatına 1980 yılında, Adapazarı Belediyesi E.S.O İşletmeler Garajı'nda tornacı olarak başladı. 1989 yılına kadar market işletmeciliği yaptı.
Gençlik kollarında çalıştığı CHP'den, 1989 yılında belediye meclis üyesi oldu. Belediye Meclisi'nde Grup Başkan Vekili olarak görevini sürdürürken, dönemin Belediye Başkanı Ünal Ozan tarafından Belediye Başkan Yardımcılığı'na getirildi. Bu görevi 4 yıl sürdürdü.
2004 yılı seçimlerinde CHP'den Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu. Şubat 2009 Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) seçimlerinde, SATSO Meclis Başkanlığı'na seçildi. Yaklaşık 2 yıl bu görevini sürdürdü. CHP milletvekilliği adaylığı için bu görevden istifa etti.
Ayrıca, 2010 yılında seçildiği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcılığı görevini de CHP milletvekilliği adaylığı için bıraktı. Özel iş hayatına eğitim kurumları işleterek devam etmektedir.
24. Dönem Sakarya milletvekili olarak TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliği görevinde bulunmaktadır. CHP TBMM Grup Yönetim Kurulu Üyeliği yanı sıra CHP İş Dünyası Diyalog ve Dayanışma Birimi (İDDB) Koordinatör Yardımcılığı görevini ve CHP Emek Büroları Komisyonu üyeliğini de sürdürmektedir.
İki kız kardeşi olan Engin Özkoç bekar olup halen annesiyle birlikte Sakarya'nın Sapanca ilçesinde ikamet etmektedir.