24 HAZİRAN 2018 SEÇİM SONUÇLARI GEÇMİŞ SEÇİM SONUÇLARI www.takvim.com.tr

İBRAHİM KÜRŞAT TUNA

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ
İBRAHİM KÜRŞAT TUNA
  • PARTİSİ : MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ
  • BÖLGESİ : ÇANAKKALE
  • SIRA NO. : 1
  • MESLEĞİ : İŞ ADAMI
ÖZGEÇMİŞİ

1976 yılında Çanakkale'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini Çanakkale'de aldı. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde 1999 yılında tamamladı. Aynı sene Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi'ndeki stajını tamamlayarak madencilikle iştigal eden aile şirketinin başına geçti. Halihazırda Çanakkale'de madencilik ve enerji alanlarında faaliyet gösteren ve ortağı olduğu Altınkum Madencilik ve Sütun Enerji Şirketlerinin genel müdürlüklerini yürütmektedir.
2011 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı'ndan Yüksek Lisans derecesi alan Tuna, yine aynı üniversitede ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı'nda Doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Tuna, aynı zamanda Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır.
2007 genel seçiminde 3. sıra ve 2011 genel seçimlerinde 4. sırada Milliyetçi Hareket Partisi'nden Çanakkale milletvekili adayı olan Tuna, aynı partide aktif siyaset hayatına devam etmektedir. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapan Tuna ayrıca, televizyon yorumculuğu ve moderatörlük de yapmaktadır.
Tuna, TOBB, Mülkiyeliler Birliği, Türk Ocakları, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Kent Konseyi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak faaliyet göstermektedir. Tuna, İngilizce ve Almanca bilmektedir.