24 HAZİRAN 2018 SEÇİM SONUÇLARI GEÇMİŞ SEÇİM SONUÇLARI www.takvim.com.tr

LALE KARABIYIK

CUMHURİYET HALK PARTİSİ
LALE KARABIYIK
  • PARTİSİ : CUMHURİYET HALK PARTİSİ
  • BÖLGESİ : BURSA
  • SIRA NO. : 1
  • MESLEĞİ : ÖĞRETİM ÜYESİ
ÖZGEÇMİŞİ

1965 yılında Bilecik'te doğdu. 1982 yılından bu yana Bursa'da yaşamaktadır.
Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 1999'da doçentlik unvanını aldı. 2005'te ise UÜ İşletme Bölümü Finans Anabilim Dalına profesör olarak atandı. UÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekan yardımcılığı, bölüm başkanlığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Senato Üyeliği, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Genel Koordinatörlüğü, Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu Üyeliği gibi birçok idari görevde bulundu. Çeşitli ders ve araştırma kitapları yazdı, 29 ulusal ve uluslararası dergide makaleleri yayımlandı. Ulusal ve uluslararası toplantılarda tebliğler sundu. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından araştırma ödülüne layık görüldü.
Lale Karabıyık, son çalışmalarını Küresel Krizde Risk Yönetimi, Üniversite Sanayi İş Birliği Projeleri, Organize Sanayi Bölgeleri ve Kentsel Rekabet Endeksleri, Dış Ticaret Açığı, Kadın Girişimciler ve Mikro Finans vb. konularda yürüttü.
Prof. Dr. Karabıyık, üniversitedeki idari görevlerinin, akademik çalışmalarının yanı sıra, yerel ve ulusal basında gerçekleştirdiği çeşitli televizyon programları, yazıları, yorumlarıyla da "ekonomi ve piyasa" konularında topluma hizmet çalışmalarını sürdürdü. TÜGİAD ve bazı sivil toplum kuruluşlarına ekonomi danışmanlığı yaptı.
Makine mühendisi Nezih Karabıyık ile evli ve bir çocuk annesi olan Karabıyık, aynı zamanda Türkiye Finans Bilim Platformu, Üniversiteli Kadınlar Derneği, KADER ve BAL-GÖÇ üyesidir. 2011 Genel Seçimlerinde 6. sıradan CHP Bursa milletvekili adayı olan Karabıyık, CHP çatısı altında Bursa'ya ve Türkiye'ye daha iyi hizmet verebilmek amacıyla üniversitedeki görevlerinden istifa ederek yeniden aday adayı oldu.