24 HAZİRAN 2018 SEÇİM SONUÇLARI GEÇMİŞ SEÇİM SONUÇLARI www.takvim.com.tr

ALPARSLAN KAVAKLIOĞLU

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
ALPARSLAN KAVAKLIOĞLU
  • PARTİSİ : ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
  • BÖLGESİ : NİĞDE
  • SIRA NO. : 1
  • MESLEĞİ : MİLLETVEKİLİ
ÖZGEÇMİŞİ

Alparslan Kavaklıoğlu


1962 yılında Niğde'nin Bor ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bor'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girerek İşletme Bölümünden 1985 yılında mezun oldu.

1986 yılından itibaren değişik ilçelerde kaymakamlık, Erzincan ve Sakarya'da deprem dönemlerinde Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

İçişleri Bakanlığında Daire Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2009-2011 yıllarında Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü olarak görev yaptı.

İngiltere'de dil ve kamu yönetimi, Japonya'da afet yönetimi, bölgesel kalkınma ve yeniden yapılanma, Tayvan'da toplum kalkınması konularında uzun dönem eğitimler aldı.

24. dönem AK Parti Niğde Milletvekilidir. Halen, TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanlığı görevini yürütmektedir. AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Parlamentolar arası Birlik Grubu Türk Grubu Üyeliği, Türkiye-Japonya Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı ve Türk Parlamenterler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

İngilizce ve orta düzeyde Japonca bilen Kavaklıoğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.