24 HAZİRAN 2018 SEÇİM SONUÇLARI GEÇMİŞ SEÇİM SONUÇLARI www.takvim.com.tr

MEHMET MEHDİ EKER

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
MEHMET MEHDİ EKER
  • PARTİSİ : ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
  • BÖLGESİ : İSTANBUL 3. BÖLGE
  • SIRA NO. : 1
  • MESLEĞİ : YASAMA GÖREVLİSİ
ÖZGEÇMİŞİ

1956 yılında Diyarbakır'da doğdu.
İlk ve Ortaöğrenimini Diyarbakır'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ni bitirdikten sonra Aberdeen Üniversitesi'nden "Tarım Ekonomisi"alanında Master (MSc) derecesi aldı. Ankara Üniversitesi'nde "Hayvancılık İşletme Ekonomisi" alanında "Doktora (PhD)" yaptı. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü'nden "Pilotaj Yüksek Lisans Derecesi" aldı, aynı zamanda Tek ve Çift Motorlu Uçak için Hususi Pilot Lisansına sahip oldu.
Tarım Bakanlığı bünyesinde çalışma hayatına başlayan Eker, Bakanlık bürokrasisinin, hemen her kademesinde görev yaptı.
AK Parti'nin kuruluş çalışmalarına katıldı, Parti Programını hazırlayan ekibin içinde yer aldı. AK Parti'nin çeşitli birimlerinde üst düzey görevler yapan Eker, 22. 23. ve 24. dönemlerde Diyarbakır'dan milletvekili seçildi.
TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeliği görevleri yanında, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Batı Avrupa Güvenlik ve Savunma Meclisi Türk Grubu Üyeliğinde bulundu.
59. ve 60. Hükümetlerde Tarım ve Köyişleri Bakanı olarak görev alan Eker, 61. ve 62. Hükümet dönemlerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak bu görevine devam etti. 2011 yılında Estonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen "Terra Mariana Şeref Rütbesi" ile Devlet Nişanı'na layık görüldü.
2012 yılında Türkiye tarımındaki başarılarından ve küresel açlıkla mücadeleye katkılarından dolayı Fransa Hükümeti tarafından "Chevalier dans I'Ordre du Merite Agricole" Nişanına (Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı) layık görülen Türkiye'nin ilk Tarım Bakanı oldu. Eker'in çeşitli dergilerde ve gazetelerde yayınlanmış makalelerinin yanında "Tarımdan Kültüre Agrostrateji" ve "Türkiye Tarımının Değişim ve Süreci: Buğday İle Koyun Gerisi Oyun" adıyla yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır.
Halen AK Parti MKYK üyesi olan Eker, evli ve üç çocuk babası olup İngilizce, Kürtçe ve Arapça dillerine vakıftır.