24 HAZİRAN 2018 SEÇİM SONUÇLARI GEÇMİŞ SEÇİM SONUÇLARI www.takvim.com.tr

HAYATİ YAZICI

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
HAYATİ YAZICI
  • PARTİSİ : ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
  • BÖLGESİ : İSTANBUL 2. BÖLGE
  • SIRA NO. : 1
  • MESLEĞİ : AVUKAT
ÖZGEÇMİŞİ

23 Mayıs 1952'de Rize Çayeli'nde doğdu. İlkokulu Buzlupınar Köyü'nde okudu. Orta öğrenimini Trabzon ve Erzurum İHL'nde tamamladı. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yapan Yazıcı, 1976 yılında hakim adayı olarak İstanbul Adliyesi'nde kamu görevine başladı. Çayırlı, Mihallıççık ve Kargı Hakimliklerinde bulundu.
Yazıcı, 1984 yılı sonunda kamudaki görevinden ayrılarak İstanbul'da serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı. Yazıcı, bu süreçte sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Avukatı ve Hukuk Müşaviri olarak da görev yaptı.
Yazıcı, Adalet ve Kalkınma Partisi`nin kuruluş sürecinde yer alarak, Parti'nin Kurucu Üyesi oldu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak Parlamento'ya giren Yazıcı, Kasım 2002`den itibaren beş yıl süre ile AK Parti`nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.
Yazıcı, AK Parti'nin kuruluşundan bu yana Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesidir.
22 Temmuz 2007 günü yapılan genel seçimlerde yeniden İstanbul Milletvekili seçilerek Parlamento'ya giren YAZICI, 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer aldı.
12 Haziran 2011 günü yapılan genel seçimlerde Rize Milletvekili olarak Parlamentoya giren Hayati YAZICI, 61. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı.
Yazıcı, evli ve 2 çocuk babasıdır. Ailenin 3 torunu vardır.