Bugünkü
Takvim
  • Saklambaç
  • 06.12.2017

bozuldu

filminde izinsiz kullanılan ünlü türkü için mirasçılar mahkemeye gitti. Hakim, Yılmaz Erdoğan’ın ortağı olduğu yapımcı BKM’yi 35 bin lira tazminata mahkum etti

Düğün Dernek bozuldu
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde üç yıl önce açılan davaya göre 1978 yılında hayatını kaybeden Osman Şan'ın "Entarisi dım dım yar" adlı türkünün bestecisi ve söz yazarı olduğu belirtildi. Türkünün, izinsiz olarak Yılmaz Erdoğan'ın da ortağı olduğu Beşiktaş Kültür Merkezi'nin (BKM) yapımcılığını üstlendiği "" adlı sinema filminde söylendiği kaydedildi. Eserin ilk defa Osman Şan tarafından beş saz arkadaşıyla birlikte Sivas yöresinde yıllarca söylendiği hatırlatılarak telif hakkının ödenmediği iddia edildi. "Davalı şirketten 42 bin liranın tahsilini istiyoruz" denildi. BKM ise eserin MESAM ve MSG tarafından anonim kabul edildiğini ve anonim kabul edilen bu eserin filmin özgün müzik bestecisi tarafından aranje edildiğini iddia etti. Ancak mahkeme, 7 mirasçının açtığı davayı kısmen kabul ederek BKM'nin izinsiz kullanım nedeniyle 35 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.