Bugünkü
Takvim

Her aşılamada gebelik şansı %10 artıyor

  • Saklambaç
  • 28.02.2011
ABONE OL
Her aşılamada gebelik şansı %10 artıyor
Semen (erkek üreme sıvısı) prostagilandin, diğer hücreler ve kimyasallardan arındırılır. Özel kültür sıvılarında yıkanır ve spermlerin kapasitasyonu (dölleme kabiliyeti) hyalürinatlarla artırılarak aşılamaya hazır hale getirilir.
Kaliteli sperm hücreleri yaklaşık 0.3 - 0.5 ml kültür sıvısı içerisinde vajinal yolla özel bir kateterle rahim içine şırınga edilir. Aşılama yönteminde yumurtanın döllenmesi fallop tüplerinde yani doğal ortamda gerçekleşir. Tüplerde yumurta hücresi ile buluşan spermler döllenmeyi orada sağlar. Döllenen yumurta daha sonra rahim içine ilerler ve orada yerleşir, yuvalanır.

AŞILAMA İÇİN GEREKLİ ASGARİ ŞARTLAR
Kadında tüplerin en az birinin açık olması gereklidir.
Erkekte azoospermi olmamalıdır.
Hareketli sperm sayısı yıkamadan önce en az 10 milyon/ml olmalıdır.

AŞILAMANIN GEREKLİ OLDUĞU DURUMLAR
Kadında cinsel ilişkiye imkan vermeyen durumlar varsa (vajinismus),
Poliskistik over sendromu ve diğer yumurtlama bozukluklarında,
Anti-sperm antikorlarının varlığının ispatlandığı durumlarda,
Anti-sperm antikorlarının varlığından şüphe edildiği durumlarda (çünkü %50'ye yakın yalancı negatiflik söz konusudur)
Hafif endometriosis mevcudiyetinde ve sebebi açıklanamayan kısırlıkta (idiyopatik infertilitede)
Erkekte ereksiyon (sertleşme) ve ejekülasyon (boşalma) sorunlarının varlığında,
Spermiogram'da sayı, hareketlilik ve şekil bozukluklarının hafif olduğu durumlarda,
Erkekte kanser veya diğer nedenlerle spermleri dondurulmuş olgularda uygulanmaktadır.
Aşılama sonrası günlerde normal ilişki kısıtlaması gerekmeyebilir. Takviye progestron (progestan) verilebilir. Aşılama 3 ile 6'kez ve arka arkaya denenebilir. Her aşılamanın gebelik başarı oranı %10-15 civarındadır. Aşılamalardan sonuç alınamamışsa tüp bebek tedavilerine (IVF veya ICSI) geçilmelidir.

İŞLEM NASIL YAPILIR?
Aşılamaya karar vermeden önce çiftin her ikisinin de kısırlık (infertilite) açısından bütün tetkikleri yapılmış olmalı. Eğer Ovülasyon indüksiyonu (yumurtalıkların uyarılması) yapılacaksa uygun ilaçlarla bu sağlanmalı ve seri ultrasonografilerle yumurta hücresi gelişimi saptanmalı. Bu hücre ya da hücreler yeterli boyuta ulaştığında çatlatma iğnesi yapılmalı. İdeal olarak bu iğneden 32- 36 saat sonra aşılamanın (inseminasyon) yapılması. Eğer gerek görülürse ultrason takipleri esnasında kanda östrojen değerlerine bakılabilir.
İşlem gününden önce en az 3 gün süreyle erkek herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girmemiş olmalı.
İşlem günü erkek klinikte semen örneği verir. Elde edilen semen örneği belirli kimyasal maddelerle işlemden geçirilip hazırlandıktan sonra (yıkama), aşılamaya (inseminasyona) hazır hale gelir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.