Bugünkü
Takvim

Ölüm nedeni olarak ilk beşte diyabet var

  • Saklambaç
  • 18.02.2011
ABONE OL
Ölüm nedeni olarak ilk beşte diyabet var
Vücuttaki yağ oranının azaltılması hızının artmasına yardımcı olur. Diğer taraftan yağ oranını düşürmek için de metabolizmayı hızlandırmak lazım. Bu döngüyü olumlu yönde aktive etmek gerekiyor. Vücutta kas oranının artırılması metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bu sebeple kas geliştirici egzersizlerden yararlanılır. Buna ek olarak vücut yağ oranını düşürmek için orta şiddette uygulanan aerobik yani çoklu kas gruplarını çalıştıran egzersizler mutlaka kombine edilmelidir.

UZUN SÜRE AÇLIKTAN KAÇININ!
Azar azar ve sık beslenme metabolizma hızının artmasına yardımcı olacağı için 5 - 6 öğünden oluşan beslenme şeklini benimsemek gerekir. Uzun süren açlıktan kaçınılmalı, küçük ara öğünler alınmalıdır. Günlük en az 2 litre sıvı tüketimi sağlıklı bir metabolizma için önemlidir. Piyasada bulunan metabolizmayı hızlandırdığı öne sürülen bitkisel kaynaklı ürünlerin teorik olarak bunu yapabilecekleri bilinse de günlük kullanımda bu etkiyi sağladıklarını gösteren bilimsel çalışmalar mevcut değildir. Diğer taraftan adrenalin ve tiroid hormonları gibi metabolizmayı hızlandırdığı gösterilmiş hormon türevlerini içeren ilaçlar bu etkiyi sağladıkları dozlarda ciddi yan etkilere yol açmaktadırlar. Bunlar ancak hormon yetmezliği nedeniyle yavaşlayan metabolizmayı normale döndürmek amacı ile uygun dozlarda hekim kontrolünde kullanılırlar.

DİYABET ÖNEMLİ BİR SAĞLIK SORUNU MU?
Diyabet küresel bir sağlık sorunu olup ilk beş ölüm sebebinden birisidir. Tüm dünyada 250 milyon kişiyi etkilemektedir. Artmaya devam ederek 2025 yılında diyabetli sayısının 380 milyona çıkması beklenmektedir. Bunun sebebi sağlıksız yaşam ve şişmanlık oranlarındaki artıştır. Türkiye'de diyabet oranı on yılda yaklaşık yüzde yüz artarak, 35-70 yaş aralığında yüzde 15 olarak tespit edilmiştir. Buna göre ülkemizde yaklaşık 5 milyon diyabetli var ve bunların üçte biri diyabetli olduğundan haberdar değildir. Ayrıca toplumda "gizli şeker" olarak bilinen pre-diyabetin oranının yüzde 9,6 olduğu belirlenmiştir. Buna göre 35 yaşın üstündeki her 4 kişiden birinin kan şekeri düzeyleri bozuk bulunuyor.

DİYABET BİR YAŞAM BİÇİMİ
Diyabette
yükselen kan şekerleri tüm organ sistemlerini olumsuz etkiler. Bunların başında göz, böbrek, kalp ve damar sistemleri, beyin damarları, sinir sistemi, cinsel fonksiyonlar gelir. Toplum içerisinde körlüğün, böbrek yetmezliği ve diyalizin, tekrarlayan enfeksiyonlar, ayaklarda iyileşmeyen yaralar ve damar tıkanmaları sonucu ayak kesilmesinin en önemli sebeplerini diyabet oluşturur. Diyabetin bu komplikasyonları yaşam kalitesini çok düşürebiliyor ve ömrü kısaltabiliyor. Her üç diyabetliden ikisi kalp hastalığı, inme ve diğer damar hastalıklarından dolayı ölüyor. Kan şekerini düzenlerken, bu sorunları da önleyecek tedavileri vermek gerekiyor...


Doç. Dr. Rüştü SERTER

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.