Bugünkü
Takvim
  • Saklambaç
  • 29.01.2011

Bir kişi bile aşkı hissetsin yeter

Gazeteci, yazar ve söz yazarı Hakkı Yalçın'ın 'Tek Sabıkam Aşk' adlı şiir kitabı çıktı. Yalçın, şiirleriyle okuyucularına gerçek aşkı hatırlatacak

Bir kişi bile aşkı hissetsin yeter
* Aşkın peşinde olanlar beni bir kenara yazsın, bir şiirimi sevdiğine göndersin. Böylece şiir kitabım amacına ulaşmış olur
* Kendisini bir 'Sadri Alışık Çocuğu' olarak tanımlayan Hakkı Yalçın, gerçek aşkların eskide kaldığını üzülürek anlatıyor
* Beni şair yapan aşkların sokağına ve zamanına indiğimde; şimdikilerin aşktan yoksun olduğunu anlıyorum; çok yazık

Şiir tutkunuz nasıl başladı?
Ortaokul birinci sınıftayken Edgar Allen Poe'nun Annabel Lee şiirini ezberledim. O şiirle şiir merakım başladı. Lise yıllarında merakım tutkuya dönüştü. Üniversitede şarkı sözleri de yazmaya başlayınca şiir artık hayatımın bir parçası oldu. The Doors grubunun solisti Jim Morrison'ın bir sözü vardır; "Şarkılar ve şiirler kadar hiçbir şey ölümsüz olamaz" diye. Onun için ben şiirlerin ve şarkıların beni gelecekte de yaşatacağına inanıyorum.

Kaç şiir ve şarkı sözünüz var?
Binin üzerinde şiirim, 700-800 şarkı sözüm var. 31 yıl oldu şarkı sözünde. İlk şarkı sözüm Gökhan Güney'e verdiğim "Ben Cinayet İşlemişim" şarkısıydı. Sonra Selami Şahin ile çalıştım ve asıl 1990'dan sonra Sinan Özen ile birlikte şarkı sözüne ağırlık verdim.

Aşkı ve dolayısıyla şiiri mutsuzluk mu körüklüyor?
Şiiri ve şairi körükleyen yenilmektir. Aşkta kazanan şiir yazamaz, kaybedenlerin limanıdır şairlik.

"Nerede o eski aşklar?" diyor musunuz?
Beni şair yapan aşkların sokağına ve zamanına indiğimde, şimdiki zamanın aşktan yoksun olduğunu anlıyorum. Şimdi bir cep telefonuyla her şeyi bitirebilir ya da başlatabilirsiniz. Eskiden kadınlar ve erkekler, aşkta ruhla beslenirdi; şimdi tenle besleniyorlar. Beden aşkları var şimdi. Sadri Alışık çocuklarından biri olarak hâlâ taşın altına mektup bırakılmasını özleyenlerdenim.

Bu şiirler kime yazıldı?
Hayatınızda yolcular vardır, sıradan bile olsa. O insanlara ve eşime yazdığım şiirler var. Bana küçücük bir iğne batırmış bile olsa, hayatımın tüm yolcularına bir şeyler gönderdim. Bazı şiirler ise hayali aşklardan ibaret. Çocuklarla ilgili aşklarım da var. Ruhuma işlemiş gençlik idollerime yazılmış şiirler de.

Aşık insan, aşkının canını acıtır mı?
Gerçek bir hikaye dinledim. Bir kadının yıllar sonra aklına düşüyor sevdiği. Önce öldüğünü öğreniyor, sonra Ege Üniversitesi'nde kadavra olacağını. 9 günde sevdiği adamın kadavra olmasını engelliyor. Tenine kıymık batmasını istemediğiniz birinin, öldükten sonra bile parçalanmasını istemezsiniz. İşte bu aşktır.

Zengin ve yoksul aşkı aynı mı yaşar?
Yoksullar aşka gözünün nuru gibi bakar, zenginler de harcadığı para gibi. Zengin züppeler, parası kadar aşk satın alır. Şimdikilerin yaşadıklarına aşk yaşamak denmez. Bunları bir araya getiren bedava içki ve para. Alın teriyle kazanılmamış ekmekte bile aşk yoktur.

Türkiye'de aşktan yana umut var mı?
Yok, çünkü toplumu besleyen TV'ler, gazeteler hatta şarkılardır. Toplum bunlarla beslendikçe ve aşkın gerçek varlığının değer bulmadığını insanlar öğrendikçe artık kimse aşka inanmaz. Evlenirken bile aşk yoksa evlenilmez.

Bu kitaptaki şiirleri okuyan nasıl bir Hakkı Yalçın bulacak?
Yorgun bir çocukluk geçirmiş fakat dikkatli yaşamış, gerçek aşkı tatmış, aşka çok değer veren, ayrılıkları aşk gibi yaşayan bir aşk adamı görür. Her şeye rağmen kendi doğrularından vazgeçmemiş, popülerliğe ve paraya değer vermemiş kendi kimliğinde bir adam bulacak okuyucum.

Kitabınızı okuyanlar gerçek aşk için umutlanacak mı?
Bir kişiyi bile aşk adına hareketlendirip, aşka saygı duydurabilirsem amacıma ulaşırım. İkincisi aşkın peşinde olanlar varsa, beni bir kenara yazsın, bir şiirimi alıp sevdiğine göndersin ya da sevginin anlamını hissedebilsin. Aşkın parayla pulla ilgisi yoktur. Çırılçıplak sevmektir. Bu duyguyu birine hissettirebilirsem kitabım amacına ulaşır. Gerçek aşka, çocuklara, anneliğe ve Sadri Alışık ruhuna saygı duyanlara yazdım kitabımı.

Okuyucularınızla ilişkiniz nasıl?
Beni okuyan insanların de benim gibi olduğuna inanıyorum. Hayatımda hiçbir zaman insanlar beni sevsin diye yazmadım. Ruhum ne isterse onu yazdım. Benim gazeteciliğim de aşk. Ben 16 yıldır izin yapmıyorum. Çünkü 15 gün okuyucumdan ayrı kalmanın onlara ihanet olduğunu düşünüyorum.Röportaj: Özge GÜRCAN

kalan karakter 1000

AYLİN AYLİN

SİZİ YAZILARINIZLA, İNSANİ DÜŞÜNCELERİNİZLE ÇOK TAKDİR EDİYORUM .AŞK BİTMİŞTİR ,ŞİMDİ SANAL AŞKLAR VAR .GÜNLÜK SÖZDE AŞKLAR ..YAŞANASI AŞKLAR ESKİDENMİŞ .

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 19.02.2011 08:50
Güvercin Gerdanlığı Güvercin Gerdanlığı

Ben de aşka ve şiire inananlardanım. Sizi de severek okuyorum. Çok duygusal bir insan olduğunuzu yazılarınızdan anlayabiliyorum. Herşey gönlünüzce olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.02.2011 12:28
LKR LKR

O BİR MELEKTİR.YAZILARINI PERİYODİK OLARAK TAKİP EDERSENİZ ANLAYACAKSINIZ KALEMİNİ ADALETSİZLİĞE ADETA KILIÇ GİBİ KULLANIR HERZAMAN GÜÇSÜZÜN YANINDADIR.SEVGİLER HAKKI YALÇIN İYİKİ VARSINIZ.ŞİİR KİTABINI BUGÜN HEMEN ALACAĞIM

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 29.01.2011 06:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.