Bugünkü
Takvim
  • Saklambaç
  • 27.01.2011

Kansere karşı kara kalkan

Kansere karşı kara kalkan
Bilimsel adı 'Piper Nigrum' yani 'esmer biber/zenci biber' olan bu kara tanelerin yalnızca mutfakta değil halk tababetinde kullanımı da oldukça eski. Beyaz biber diye bilinen taneler de aslında aynı ağacın olgunlaşmamış ürünleri, bu yüzden etken maddeler açısından karabiber, beyaz biberden daha zengin. Familyada ya da türde hiçbir farklılık yok bu iki biber arasında. Kırmızı biber içindeki kanser önleyici maddelerin keşfinden sonra gözler karabibere de çevrildi. Ancak karabiberdeki kanser koruyucu maddelerin araştırılmaya başlanması çok daha yeni.

ANTİ KANSER ETKİSİ
2010 yılında 'Natural Product Communications' adlı bilimsel dergide yayınlanan Amerika'da, Michigan State Üniversitesi 'Bİyoaktif Doğal Ürünler-Doğal Gıda Güvenliği ve Toksikolojisi' bölümünde yapılmış bir çalışmada karabiber ekstresi ve bileşiklerinin insan tümör hücrelerinin üremesini engelleyici etkilerinden bahseden bir çalışma yayınlandı. Bu çalışmada karabiber içindeki etken maddeler olan 'piperin' ve 'alkilamidler' kullanılmış ve aynı zamanda karşılaştırma yapmak için de 'Scotch Bonnet' adlı acı kırmızı biberden elde edilen 'capsaicinoidler' ve 'alkilamidler'den yararlanılmış. İnsan kanser hücrelerine karşı en etkili bulunan bileşik karabiberdeki alkilamidlerin 4. bileşeni olmuş ve bu etki dozla doğru orantılı imiş. Bu anti-kanser etki yanısıra, karabiberin, antioksidan ve anti-enflamatuvar (yangı giderici) etkileri de saptanmış bu çalışmada.

HÜCRE İÇİ SOLUNUM
2005 yılında 'Moleküler ve Hücresel Biyokimya' dergisinde yayınlanan ve Hindistan'da yapılan bir çalışmada ise, özel bir deney faresi türünde 'benzopiren' adlı kanserojen kullanılarak akciğer kanseri oluşturulmuş. Akciğer kanseri oluşturulan farelerde hücre içi solunumundan sorumlu 'mitokondri' dediğimiz hücre organelindeki bazı enzimlerin düzeyinde azalma, bazılarında ise artma saptanmış. Bu durum, kanser olmayan farelerdeki enzim düzeyi ile karşılaştırılarak doğrulanmış (kontrol grubu). Tümör oluşturulmuş farelere, karabiberden elde edilen 'piperin' takviyesi verildiğinde kanser oluşurken yükselen enzimlerde düşme, düşenlerde de yükselme saptanmış. Normal kontrol grubu farelerde ise bu değişiklikler görülmemiş. Bu sonuç anti-tümör aktivitenin göstergesi kabul edilmekte ve bu yüzden oldukça önemli.

HER GÜN TÜKETİN!
Son olarak da 2010 yılında Journal of Medicinal Food (Tıbbi Gıdalar Dergisi) 'nde yayınlanan Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Sharjah Amerikan Üniversitesi'nde yapılmış bir çalışmadan bahsetmek istiyorum. Bu çalışmada karabiber ve kaküle'nin antitümör aktivitelerinin yanısıra 'immün-modülatör' yani bağışıklık sistemi üzerindeki düzenleyici etkilerinden de bahsedilmiş. Ben de yarın sizlere kakulenin hem anti-tümör hem de bağışıklık üzerine olan etkilerinden bahsedeceğim. Doğadan doya doya istifade edin, sağlıkla ve lezzetle kalın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.