Bugünkü
Takvim
  • Saklambaç
  • 16.01.2011 Gazete
ABONE OL

Oscar provasına Sosyal Ağ damgası

Amerikan Sinema Eleştirmenleri kararını verdi! Yılın 'en iyi filmi'ni 'Sosyal Ağ' seçen eleştirmenlerin tercihi; sinema tarihinin en büyük ödülü Oscar'ın provası niteliğini taşıyor

Oscar provasına Sosyal Ağ damgası
Oscar'ın habercisi olarak görülen Amerikan Sinema Eleştirmenleri Ödülleri sahiplerini buldu. "En iyi film", Facebook'un kuruluşunu anlatan "Sosyal Ağ"oldu. Film ayrıca "en iyi yönetmen" (David Fincher), "en iyi uyarlama senaryo (Aaron Sorkin) ve "en iyi müzik" kategorilerindeki ödülleri de aldı. Hollywood'daki ödül töreninde sinema eleştirmenleri, "en iyi kadın oyuncu" ödülüne ise psikolojik gerilim türündeki "Siyah Kuğu" filmindeki performansı ile Natalie Portman'ı layık gördü. "En iyi erkek oyuncu" ödülünü ise "Kralın Konuşması" filmindeki rolüyle Colin Firth aldı. "En iyi yardımcı Kadın Oyuncu" Melisso Leo seçilirken "en iyi yardımcı erkek oyuncu" oldu. "Inception" ise "en iyi kamera" ve "en iyi montaj" gibi teknik daldaki 6 ödülün sahibi olmayı başardı. Amerikan Sinema Eleştirmenleri'nden tam not alan filmlerin hemen hepsi Oscar'da da genelde aynı onura sahip olma şansını yakalıyor.

Törene onlar damga vurdu
* Ünlü aktris Christian Bale, ilginç mimiğiyle çok konuşuldu.
* En iyi yardımcı kadın oyuncu unvanını Melissa Leo aldı.
* Jennıfer Garner ile Ben Affleck, bu aşk pozlarıyla haklarındaki ayrılık haberini yalanlamış oldu.

İŞTE KAZANANLAR
EN İYİ FİLM: Sosyal Ağ
EN İYİ ERKEK OYUNCU: Colin Firth
EN İYİ KADIN OYUNCU: Natalie Portman
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Christian Bale
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Melissa Leo
EN İYİ YÖNETMEN: David Fincher (Sosyal Ağ)
EN İYİ UYARLAMA FİLM: Kralın Konuşması
EN İYİ UYARLAMA SENARYO: Sosyal Ağ
EN İYİ KOMEDİ FİLMİ: Easy A
EN İYİ ÇOCUK OYUNCU: Hailee Stenfield
EN İYİ AKSİYON FİLMİ: İnception
EN İYİ FİLM MÜZİĞİ: 127 Hours
EN İYİ ÖZEL EFEKT: İnception
EN İYİ KOSTÜM: Alice İn Wonderland
EN İYİ MAKYAJ: Alice in Wonderlandkalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.