Bugünkü
Takvim

Kalp sorununa 'Beyaz' mucize

Başta Pamukkale'nin beyaz suları olmak üzere, Denizli şifa arayanlar için çok önemli bir kent... Termal suları. özellikle kalp ve damar hastalarına çare oluyor

  • Saklambaç
  • 16.01.2011
ABONE OL
Kalp sorununa 'Beyaz' mucize
Nesco tarafından Dünya Miras listesine alınan Pamukkale (Hierapolis), şifalı termal sularıyla bir sağlık merkezi olmuştur. Kaynaklar çevresinde dini ayinler yapılmış, şenlikler düzenlenmiş, büyük devlet adamları ve zengin kişiler antik dönemde tedavileri için Hierapolis'e gelmişlerdir. Kaplıcalar Denizli kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta eski Hierapolis kentinin bulunduğu bölgede yer almaktadır. Karstik alanlardan çıkan sulardaki kireç çözeltisinin buharlaşması ve sudaki karbondioksitin ayrışması sonucu oluşan beyaz renkte pamuk balyalarını andıran kalker tüfleri Pamukkale travertenlerini oluşturmuştur. Kaplıca suları kalp, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de mide hastalıklarına iyi gelmektedir. İdrar söktürücüdür. Böbrek kum ve taşlarında, idrar yolu ve damar iltihaplarında etkilidir. Pamukkale suyunun en önemli özelliklerinden biri de kirleri temizlemesi, boyaları kalıcı kılması ve beyazlatma özelliğidir. Bu nedenle, bu yöre eski çağlarda bir halı dokuma merkezi olmuştur.

ŞİFA ÇAMURLARI

Akköy ilçesine bağlı Gölemezli Köyü yakınlarındaki kaplıcanın özellikle çamuru çok ünlüdür. Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Tekkeköy kaplıcası: Sarayköy ilçesi Tekke Köyü yakınındaki kaplıca, bir çok yerde kaynayan sıcak sularıyla meşhurdur. Roma Devri'nden kalan kaplıcanın romatizma, deri, idrar yolu hastalıklarına iyi geldiğine inanılır.

Karahayıt kaplıcası: Pamukkale kalıntılarının bulunduğu yerdeki Karahayıt Kaplıcasının romatizma, kalp sinir hastalıklarına iyi geldiğine inanılmıştır.

Kızıldere ılıcası: Sarayköy ilçesine 11 km. uzaklıktaki kaplıca, suları kızıl renkli kayalardan çıktığı için bu adı almıştır. Kaplıca suyunun romatizmaya iyi geldiğine inanılmıştır.

Babacık kaplıcası: Sarayköy ilçesi, Kabaağaç Köyü'nün bulunduğu yerdeki kaplıca, Tekke Köyü ılıcasının da 3 km uzağındadır. Sularının romatizma, deri, böbrek, kadın hastalıkları ve idrar yolu rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılmıştır.

Buldan kaplıcası: Buldan ilçesine 16 km uzaklıktaki Yenicekent yakınlarında bulunan kaplıca, Menderes'in kıyısındadır. Tripolis antik kentinin kalıntıları arasından gidilir. Romatizma, kalp, damar sertliği, deri, basur gibi rahatsızlıklara
iyi gelir.

NASIL GİDİLİR?
Denizli; kara, demir ve havayolu ulaşımı olanaklarına sahiptir. Kent iki ayrı kara yolu ile İzmir'e bağlanmıştır. Bunlardan biri Manisa üzerinden, diğeri Aydın üzerinden kurulan bağlantılardır. Denizli'nin Ankara ile karayolu bağlantısı Afyon üzerindendir. Denizli'nin Çardak ilçesinde, ilçe merkezine 5 km. uzaklıkta bir havaalanı bulunmaktadır. Havalimanı kent merkezine 65 km uzaktaki Çardak ilçesindedir.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.