Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Saklambaç
  • 21.01.2010 Gazete
ABONE OL

Şansınız bitmedi bir yol daha var

Sünnet esnasında yanlış atılan dikişler ileride sorun çıkartabilir. Bu durumu önlemek için sünnet hastane ortamında uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

28 yaşındayım 5 yaşındayken sünnet olmuştum fakat sünnet yerim çok şekilsiz bu da benim psikolojimi bozuyor. Gerçi işlevinde bir sorun olmamasına rağmen sertleşme sırasında eğri duruyor olması beni rahatsız ve tedirgin ediyor. Üroloji uzmanına gidersem düzelirmi, bunun bana zararı olurmu?
Bahsettiğiniz durum sünnet esnasında dikişlerin uygun yerlere atılmaması sebebi ile gelişmiş olabilir ancak muayene etmeden net bir şey söylemek mümkün değil. Eğer sünnette bağlı bir durum ise cerrahi yollarla kolayca düzeltilebilir. Fakat şunu belirtmek isterim bu eğrilikler doğumsal da olabilir günübirlik bir ameliyat ile normale getirilmesi mümkündür, endişe etmeyin.

KESİN ÇÖZÜM; DOĞRU AMELİYAT
23 yaşındayım benim sorunum kuyruk sokumu bölgemde zaman zaman ortaya çıkan kaşıntı, rahatsızlık hissi ve iltihaplı akıntı olması. Birkaç kez antibiotik kullandım bir süre rahatlama oluyor fakat maalesef tekrarlıyor. Makat bölgesine yakın olduğu için utandım ve doktora da başvuramadım. Sorunumla ilgili ne yapmamı önerirsiniz, ne olabilir?
Kuyruk sokumu civarında akıntı ile kendini belli eden en sık hastalık Pilonoidal sinüs yani halk arasında ki tabiri ile kıl dönmesi hastalığıdır. Sıklıkla da sizin yaş grubunuzda ortaya çıkar. Antibiotik kullanımı veya benzeri tedaviler kalıcı bir iyileşme sağlamazlar önemli olan burada hastalığa sebep olan etkilenmiş bölgenin tamamen çıkartılmasıdır. Genel cerrahi uzmanlarının ilgi alanına giren bu konuda onlarla görüşmenizde fayda var. Ameliyat yaklaşımları cerrahın tecrübesi ve tercihi ile değişiklik gösterebilir. Sizin durumunuza uygun ameliyat hangisidir ve diğer tekniklerle ne gibi farkları vardır bunu doktorunuzla birebir görüşmeniz gerekir.

ZAMAN KAYBETMEYİN
Annem 55 yaşında menopoz sonrası kanama sebebiyle gittiği doktor rahim ağzından parça aldı ve kötü huylu olduğunu bildirdi. Tomografide de büyümüş lenf bezesi saptandı. Moralimiz çok bozuldu ne yapmamız lazım? Annenizi mutlaka bir eğitim hastanesinin jinekolojik onkoloji bölümüne götürün, orada ameliyat olsun. Hem kanserli doku hem de lenf nodu çıkartılıp hastalığın hangi evrede olduğu net olarak saptanır ve ya takip ya da gerek görülürse ilaç veya ışın tedavisi seçenekleri uygulanır. Başarı şansı yüksektir ancak çok fazla oyalanmadan tedaviye başlamanızı öneririm.

DOKTORDAN ÇEKİNMEYİN
32 yaşında bir bayanım, 2 ya da 3 saat aralıklarla idrara çıkıyorum. İdrarımı tam atamıyorum tekrar idrara çıkma ihtiyacı duyuyorum. Doktora gitmeye çekiniyorum, ne önerirsiniz?
Normalden daha sık idrara çıktığınız kesin ancak bazı testler yapmadan gerçekten mesanenizde idrar mı kalıyor yoksa bazı sebeplerden dolayı siz mi öyle hissediyorsunuz anlamak mümkün değildir. Bu yüzden doktora gitmeye çekinmeyin ve gerekli incelemeleri yaptırın. Eğer mesanenizi gerçekten tam boşaltamıyorsanız mutlaka altta yatan bir sebep vardır ve bunun tanısının konulup tedavisinin yapılması ileride daha kötü duruma gelmenize de engel olacaktır.

İNSAN VÜCUDUNUN 24 SAATİ


SİZİN DE ÇOCUĞUNUZ ÜSTÜN ZEKALI OLABİLİR

ZAMLI SİGARAYI BIRAKMANIN FAYDALARI

YİYECEKLER HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

HAYAT KURTARAN 16 İPUCU!