;

Şeker sinir yapar

Nöropati sinir sistemi hastalığıdır. Kan şekeri yüksek olanlarda ve hastalığının farkına varmayanlar da olur

Uzun süreden beri şeker hastalığı olan veya şeker hastalığı olup da farkına varmayan kan şekeri yüksek olan kişilerde daha belirgin olarak ortaya çıkar. El ve ayaklarda hissizlik, karıncalanma ve uyuşukluk gözlenir. Bu his kaybı bazen hastanın elini veya ayağını sobada yakacak kadar ağır olabilir. Sıklıkla ayaklardaki hissizliğe bağlı vurmalar, yanıklar sonucu zor iyileşen veya iyileşmeyen yaralar ortaya çıkabilir. Bunlar mikrop kapar ve bazen hastanın bir ayağının alınmasına yol açabilir. Şeker hastalığının sıkı kontrolü ile bu durum bir miktar düzelebilir. Bunun dışında bazı ilaçların (gabapentin, bazı antidepresan ilaçlar vs) çok az yararı vardır. En önemlisi hastalığın, yani yüksek şekerin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesidir. Ağır şeker hastalarında bazen şeker hastalığı kafa çiftlerini etkileyerek gözde şaşılığa bile neden olabilir. Ayrıca özellikle yaşlı hastalarda beyinde küçük damarlarda tıkanıklıklar olur ve buna bağlı hafıza kaybı, dengesizlik, gibi sorunlar görülebilir. Büyük damarlardaki ani tıkanıklıklar felçe yol açar.

İNFEKSİYONLAR VE GANGRENLER:
Gangrenler damar sertliği ve nöropati bölümünde anlatıldığı gibi damar tıkanması ve sinir uçlarının şekere bağlı bozulması sonucu ortaya çıkabilir. Bunlar özellikle ayakta ve parmak uçlarında görülür. Tedavileri zordur. Gangrenli bölgede enfeksiyon rahatlıkla gelişir. Bu diabetik yaralar tedaviye dirençlidir. Geç kalınan hastalarda eğer enfeksiyon derinlere, kemiğe geçmişse ameliyatla hastalıklı bölgenin alınması hayat kurtarır. Şeker hastalarında özellikle bayanlarda sık idrar yolu enfeksiyonları gelişir. Bu enfeksiyonlar bazen böbreklerde de hasar oluşturur. Mantar enfeksiyonları, tüberküloz gibi önemli enfeksiyonlar daha çok kan şekeri yüksek, şeker kontrolünün kötü olduğu hastalarda ortaya çıkar. Cilt enfeksiyonlarına şeker hastalarında daha sık rastlanır.

HASTALIĞA BAĞLI GÖZ RAHATSIZLIKLARI
Diabetik retinopati en önemli körlük nedenlerinden biridir. Şekerin varlığı tüm küçük ve büyük damarlarda sertleşme, tıkanma gibi sorunlara neden olur. Şeker hastalığı hastalık süresi ilerledikçe göz dibindeki damarda hasar oluşturur ve damarsal bozukluklar bir süre sonra görmeyi engeller. Tedavisinde şekerin sıkı kontrolü çok önemlidir. Göz dibindeki bozukluklarının laserle tedavisi bir miktar yarar sağlar. Hastalıklar sinsi ilerler, erken tedavi en kalıcı yoldur.
  • 27 Nisan 2009, Pazartesi

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.