Bugünkü
Takvim

Böbrek taşı tedavisi

  • Saklambaç
  • 20.10.2009
ABONE OL
Böbrek taşlarının tedavisinde, perkütan taş ameliyatı (PCN) önemli bir yer tutar. Eskiden olduğu gibi artık büyük ameliyat kesilerine gerek yok. Bu metod böbrekten çıkıp da idrar torbasına inemeyecek kadar büyük böbrek taşlarının tedavisinde kullanılıyor.

Maharet önemli

Ameliyat öncesi çekilen filmlerle, taşa hangi yoldan nasıl ulaşılacağı tasarlanır. Hastanın cildinden bir iğne ile girilerek 1.5 cm.lik bir yaradan böbreğe ulaşılır. Bu aşamada böbreğin içine yerleştirilen ince mercek ile böbrek içindeki tüm yapılar görüntülenir ve taş veya taşlara ulaşılır. Bu görüntüler aynı anda ekrana yansıtılır çünkü asistan ve hemşire ile birlikte bütün ekibinin ameliyatı takip etmesi gereklidir. Sonra taşın bulunduğu bölge incelenir. Tek parça halinde veya kırılarak çıkartılması en sık uygulanan sistemlerdir. Bu tip ameliyatlarda iki önemli konu vardır. Bir tanesi doktorun becerisi ve meslek tecrübesidir. İkincisi ise eldeki aletlerin çeşitliliği ve kullanılacak malzemenin kalitesidir. Örneğin bir taşın kırılması için bazen çok kuvvetli, bazen çok nazik bir müdahale gerekir. Bu tür ameliyatlarda ciltteki küçücük bir delikten böbreğe ciddi müdaheleler yapıldığı için malzeme çeşitliğinin önemi ön plandadır. Bazen büyükçe bir taş parçasını tutacak kuvvetli bir alet, bazen nazik bir bölgede narin alet, bazen uzaktaki bir kıvrımın içinde kalmış kırıntıya ulaşabilecek akrobat gibi esnek bir alet gerekir. Böbrek taşlardan tamamen temizlendikten sonra, sıra taştan korunmaya gelir. Çıkan taşın analizi, korunma planı yapılmasında önemli bir yer tutar. Bazı taşların oluşmasında bazı gıdaların olumsuz etkisi vardır. Ayrıca 24 saatlik idrar toplanması ve kan tahlilleri ile taşın analizi sonucu vücutta taş oluşmasını tetikleyen metabolizma bozuklukları saptanır. Böyle durumlara karşı günlük yaşam davranışlarının değiştirilmesiyle önlem alınabilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.