Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Saklambaç
  • 10.10.2009 Gazete
ABONE OL

Hamilelikte çatlakların önlenmesi

Hamilelikte çatlakları engellemek mümkün değil. Ama kozmetik ürünler veya evde hazırlayacağınız karışımlarla çatlakları azaltmak elimizde!

Hamilelikte oluşan çatlakların nedenleri; hormonal değişim, derinin gerilmesi ve kilo artışına bağlı. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Tuğba Türe, ani ya da olması gerekenden daha fazla kilo alanlarda çatlakların daha yoğun olarak görüldüğünü belirtiyor ve bu faktörlerin etkisi ile ciltte elastikiyet sağlayan liflerde incelme gözlendiğini söylüyor. Çatlaklar erken dönemde pembe-mor renkliyken, zamanla beyaz renge dönüyor. Karın, göğüs, uyluk, bel ve kalça bölgelerinde daha yoğun olmak üzere tüm vücutta çatlaklar oluşabiliyor.

Çatlaklar kalıcı mıdır?
Genellikle kalıcıdır ancak erken dönemde uygulanacak bazı tedavi uygulamaları ile hafifletilebilmektedir. Bu çatlakları tamamen engellemek mümkün değil. Ancak derinin nemini, yağını artıran, elastikiyetini koruyan genellikle lokal kullanılan birtakım ürünlerle olabildiğince az oluşması sağlanabilir. Bunun dışında gebelik esnasında bol su içmek, sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek faydalı olabilir. Gebelik öncesinde spor yapanlarda ve sigara içmeyenlerde çatlakların daha az görüldüğünü de hatırlatalım!

Cilt tipine göre çatlak oluşumu değişir mi?

Genetik yapı çatlak oluşumunu belirleyen çok önemli bir faktördür. Gebelikte hiçbir ürün kullanmamasına rağmen çatlak oluşmayan kişiler olabildiği gibi. Çok özen gösterdiği halde yoğun çatlakları oluşan kişileri de görebiliriz. Ama yine de pek çok faktörün var olan durumu artırıp azaltabileceğini unutmamalıdır. Sadece gebelik esnasında değil öncesinde de yaşam tarzımız, beslenme alışkanlıklarımız önem arz eder. Bununla birlikte özellikle gebeliğin başından itibaren cilt nemini sağlayacak ürünler, 20. haftadan itibaren de hekiminizin önereceği çatlak oluşumunu engelleyen özel ürünler kullanmak çatlak oluşumunu olabildiğince engelleyebilir.

Organik marka

Anne bebek bakımının organik markası Erbaorganics Anne Adayı Çatlak Yağı, yüzde 95 oranında organik içeriğe sahip bir ürün. D ve E vitaminlerince zengin doğal bir antioksidan olan organik buğday tohumu ve soya yağı sayesinde ciltteki zarar görmüş hücreleri yeniliyor, çatlak oluşumunu son derece doğal bir şekilde engelliyor. Erbaorganics anne adayı çatlak kremi ise içeriğindeki organik soya yağı ve aloe vera sayesinde dokuları yenileyip cildi besliyor; ciltteki hassasiyeti yatıştırıyor.

Ampul ya da krem
Rilastil ampul ve krem grubu ise içeriğindeki aminoasitler, nemlendirici ajanlar ve vitaminler sayesinde gerilmeye bağlı çatlakların azaltılmasında ve önlenmesinde klinik olarak kanıtlanmış yüksek etkinlik gösteriyor. Gerilme çatlaklarından korunmak için sabah akşam günde iki defa Rilastil İntensive krem ihtiyaç süresince kullanılmalı. Gerilme çatlaklarının tedavisi için ise ilk 20 gün günde iki defa Rilastil ampul, daha sonra günde 2 defa krem ihtiyaç kullanılması gerekmekte...