Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

Partnerinizle konuşun...

Erkeklerin kabusu olan erken boşalmanın bir çok sebebi olabilir. Partnerinizle konuşup, doktora başvurun...

36 yaşında bir erkeğim. Kendimi bildim bileli erken boşalma sorunum var. Bunun bir tedavisi var mı? Öncelikle her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmamak gerekir. Erken boşalmanın pek çok sebebi olabilir. Erken boşalmanın oluş şekli ve bu problemin ne zaman başladığı, sürekli mi, ara ara mı olduğunu bilmek tedavi açısından bize yol göstericidir. Erken boşalmanın altında küçük yaşlarda her an yakalanma ve suçluluk duygularıyla yapılan mastürbasyonlar, cinsel ilişkiye girdiği kadın ile olan çatışmalar, işle ilgili endişe ile kaygılar, erkeğin kişilik yapısındaki bozukluklar, gerginlik, huzursuzluk ve stres yatabilir. Doğru tedavi için bir uzmana başvurmak gerekir.

Korunmasız ilişki
Bir hafta önce bir cinsel ilişkim oldu. Birkaç gündür idrar yaparken ağrım var, penisimden de akıntı geliyor. Sizce ne olabilir?
Özellikle korunmasız cinsel ilişkilerden sonra bu tür şikayetler olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalığa "üretrit" denir. Penisten akıntı ve yanma tipik yakınmalardır. Mutlaka bir ürologa muayene olmanız gerekiyor. Üretitin tedavisi antibiyotikle çok kolay yapılabilmektedir.

Seks istemiyorum
Son bir aydır cinsel isteğimde bir azalma oldu. Bu konuda ne yapabilirim?
Cinsel isteğin azalmasına neden olabilecek birçok sebep var. Yaşam stresi ve yoğun çalışma bile cinsel yaşamı etkilemektedir. Son bir ay öncesine kadar bir sorununuz yoktu ve sorun yeni başladı ise, bir süre daha beklemekte fayda var. Ama bu isteksizlik 3 ayı geçerse mutlaka bir ürologa başvurmanız gerekir.

En ideali kürtaj
2,5 aylık hamileyim. Ancak bebeğin babası bebeği istemiyor. Ben de tek başıma bir çocuğun sorumluluğunu henüz alamam. Bana çocuğu aldırmamı söyledi. Düşük için bir ilaç var mı?
İstenmeyen gebelik durumunda tek çözüm kürtaj olmaktır. Piyasada gebeliklerde düşük yapacak bir ilaç yoktur, bir biçimde düşük olsa da kanamaların durması için yine kürtaj olmanız gerekebilir. Bu da sağlığınızı tehlikeye atabilir. Acil bir kürtaj yerine, planlanan ve sağlıklı koşullarda kürtaj olmanız daha sağlıklıdır. Kürtaj işlemi olmadan bebeğin babasının ve bir aile büyüğünüzün de fikrini almanızda yarar olduğunu düşünüyorum. Bebek sahibi olacağını bilmek, her kadında değişik duygulara neden olur. Bu bebeği kaybetmekle doğurmak arasındaki artıları eksileri iyice hesaplayıp ona göre karar vermeniz en sağlıklısı olacaktır.

Test yaptırın
30 yaşındayım, iki çocuğum var. Artık çocuk istemiyorum. Ama bu ay adetlerim gecikti. Hamile olabilir miyim?
Adet gecikmesinde ilk düşünülecek şey gebeliktir. Gebelik olup olmadığını anlamak için mutlaka gebelik testi yapılmalıdır. Bu test sonucuna göre, eşinizle konuşup ya doğurmaya ya da kürtaj yolunu seçebilirsiniz.

Penis ağrısı
Boşaldıktan sonra kuyruk sokumumda ağrı oluyor. Başka bir şikayetim yok. Bu neyin belirtisi olabilir?
Erkekte boşalma ve dışkılama sonrası ağrı ve penisten sıvı gelmesi bir enfeksiyonu düşündürür. Özellikle de prostat enfeksiyonu ilk sırada düşünülür. Kesin tanı için bir üroloji muayenesi gerekmektedir