Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

İşitme kaybı ve kulak çınlaması kireçlenmeye neden oluyor

İşitme kaybı ve kulak çınlaması, kireçlenmeye neden oluyor. Prof. Dr. ak, bu rahatsızlığın özellikle 20-35 yaşlarındaki insanlarda yaşandığını söylüyor.

Bu habere kulak verin

Otoskleroz rahatsızlığı yani halk arasında "kulak kireçlenmesi" olanlarda işitme kaybı, kulak çınlaması ve daha az oranda olmak üzere baş dönmesi belirtileri görülebiliyor. Kulak, Burun, Boğaz Uzmanı Prof. Dr. ak, tedavinin ancak protezle mümkün olduğunu ifade ediyor. Kulak kireçlenmesi rahatsızlığının tedavi edilmemesi durumunda hastada işitme kaybının artacağına dikkat çekiyor:

NEDENİ BULUNAMIYOR


Otoskleroz, n kemik bölümünden ve çiğinin tabanından kaynaklanıyor. Patolojinin boyutuna, aktivitesine ve etkilediği bölgenin yerine göre işitme ve denge fonksiyonlarını etkileyen kulak kemiğinin henüz nedeni ortaya konulamamış bir hastalığıdır. Hastalık sadece insanlarda oluştuğu için deneysel çalışmalar yapılamıyor.

KADINLARDA DAHA ÇOK


Kulak
kireçlenmesi rahatsızlığının toplumdan topluma değişmekle birlikte yüzde 0.3 ile yüzde 1 oranında görüldüğünü ifade eden Topak, "Otoskleroz, kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık iki kat daha fazla görülmekle birlikte en sık 20-35 yaşlar arasındaki bireylerde tespit ediliyor. dışında görülmesi çok nadir bir hastalık. Hastaların yüzde 60'ında aile öyküsü de oluyor" diye konuştu.