Bugünkü
Takvim

nedir? ?

, solunum esnasında havanın herhangi bir nedenle daralmış olan yutak ve geniz boşluğundan geçmesi ve çevredeki yumuşak dokuları titreştirmesiyle ortaya çıkıyor.

Horlamak kalbe zarar

Horlama, solunum esnasında havanın herhangi bir nedenle daralmış olan yutak ve geniz boşluğundan geçmesi ve çevredeki yumuşak dokuları titreştirmesiyle ortaya çıkıyor. Kulak, Burun ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op. Dr. , nın tedavi edilmemesi halinde yaşam kalitesini düşürdüğünü söylüyor. Uykuda solunum durmasına neden olan uyku apnesine de değiniyor. Bu hastalığın uyku kalitesini bozduğunu söyleyen Op. Dr. Baykal, sözlerini şöyle sonlandırıyor: "Bu hastalık nedeniyle kişi kendini yorgun ve halsiz hisseder. Sabah şiddetli ağız kuruluğu ve baş ağrısı, unutkanlık, cinsel istekte azalma, ve iktidarsızlık belirtilerden bazılarıdır. Bunların dışında hayati organlara (kalpbeyin gibi) daha az oksijen gitmesine bağlı olarak kalp krizi ve özellikle gece gelişen inme (felç) riski artmaktadır. Eğer uyku apnesinden şüpheleniliyorsa tanının kesinleştirilmesi için uyku testi şarttır."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.