Bugünkü
Takvim

Diyabeti adım adım yenin

Diyabet, yani toplumda bilinen adıyla şeker hastalığı yediden yetmişe herkesi tehdit ediyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam ve genetik faktörler bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili oluyor.

Diyabeti adım adım yenin
Diyabet, yani toplumda bilinen adıyla şeker hastalığı yediden yetmişe herkesi tehdit ediyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam ve genetik faktörler bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili oluyor. İç Hastalıkları ve Diyabet Uzmanı Prof. Dr. M. Akif Büyükbeşe, diyabet tedavisi gören kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Diyabet hastalarının beslenme ve egzersiz konusunu tedavinin bir parçası olarak görmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Büyükbeşe, "Kan şekeri, yani glikoz maddesi gerek haplarla gerek insülinle gerekse ikisi beraber kullanılarak kontrol altına alınıyor. Bu tedavi diyetisyen takibinde yapılmadığında vücuda fazla miktarda şeker giriyor. Bunlar kandan hücrelerin içine çekilemediğinde kilo kaybı ortaya çıkıyor. Egzersiz önerisi cğ diyetisyen takibi, laçların etkisini arttıracaktır ve insülin direncini hafifletecektir. Egzersiz ve doğru beslenme hem kan şekenrini ayarlar hem de kalbi korur" diyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.