Bugünkü
Takvim

Sağlıklı bir hayat için uzmanından kritik uyarı: Aşı yaptırın

Tıp dünyası, aşıları tartışıyor. Bazı doktorlar “Aşı zararlı, kesinlikle yaptırmayın” derken, Prof. Dr. uyarıyor: Aşı yaptırmamak, küresel bir tehdit. Salgın hastalıklardan ölümleri artırabilir. Yaptırın!

Hastalıkları 'aş'ın
SON dönemde anneler, yeni doğmuş bebeklerine aşı yaptırmıyor. Ancak bu aşılar; kızamık, suçiçeği ve verem gibi salgın hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Bazı doktorlar, aşıların bağışıklık sistemine zarar verdiğini ve sağlığa zararlı alüminyum ve cıva gibi kimyasalları içerdiğini iddia ediyor. Çapa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, bu iddiaların yanlış olduğunu belirtiyor. Alüminyum ve cıvanın günlük hayatta kullanılan tencerelerden konserve gıdalara kadar pek çok alanda bulunduğuna dikkat çekiyor. Dünya Sağlık Örgütü, önümüzdeki yıllarda dünyayı bekleyen en büyük sağlık tehdidinin, aşı karşıtlığı olduğunu söylüyor. aşılamanın son derece gerekli olduğunu belirtiyor. Aşıların çocukluk döneminin yanı sıra gençlik ve erişkinlik dönemlerinde de uygulanması gerekiyor.

ÖLDÜRÜR!
Kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği gibi bulaşıcı infeksiyon hastalıklar, hemen her yaş grubunu etkiliyor. Özellikle 65 yaşın üstündekilerde ve aşı olmayanlarda ölüme bile neden olabiliyor.

HANGİ AŞILARI OLMALIYIZ?
Erişkin yaşta zatürre, grip, Hepatit A ve B, difteri, tetanos, boğmaca, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, zona, menenjit ve HPV aşıları olmak gerekiyor. Bu aşılar, hastalıklara karşı koruma sağlıyor.YARIN: PAÇA ÇORBASININ ŞİFRESİ

SAĞLIKLI HAYATIN ŞİFRESİ -12 PROF. DR. OSMAN ERK

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.