Bugünkü
Takvim

Karın ağrısı olanlar dikkat! ...

Mide i, karın ağrısı ve şişkinlik şikayetlerine neden oluyor. Yağlı ve tuzlu besinler, bu hastalığın riskini artırıyor...

Karın ağrısında kanser saklı

KANSER, önlenemeyen bir hızla yayılıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Serkan Uysal, mide inin sinsi ve sessiz ilerleyen kanser türü olduğunu belirtiyor. Nedeni tam olarak bilinmeyen mide kanserinin gelişmesinde genetik faktörlerin yanı sıra beslenme alışkanlıklarının da etkili olduğunu gösteriyor. Karın ağrısı, şişkinlik ve halsizlik gibi şikayetlere neden olan mide kanserinin ortaya çıkmasında fazla tuz tüketimi ve aşırı kırmızı et tüketimi etkili oluyor. Erken teşhis ve tedavinin önemine dikkat çeken Dr. Uysal, "Endoskopi sırasında biyopsi yapılarak teşhis konuluyor. İleri evre mide kanserinde cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi uygulanır" diyor. Bu hastalıktan korunmak için C vitamini ve kalsiyumdan zengin besinlerin tüketilmesini öneriyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.