Bugünkü
Takvim

İnsülin direnci kilo alımını hızlandırarak obezite riskini artırıyor

Endokrinoloji ​ve . , insülin direncinin vücuda olan zararlarına değiniyor.

Obez yaparım şekerim!
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. , insülin direncinin vücuda olan zararlarına değiniyor. İnsan vücuduna enerji veren glikozun pankreastan salgılandığını belirten Özer, vücutta fazla salgılanan insülinin tip 2 diyabet, hipertansiyon, lipid yüksekliği ve polikistik over sendromuna neden olduğunu belirtiyor. İnsülin direncinin zaman içerisinde kilo alımını hızlandırarak obezite riskini artırdığını da sözlerine ekliyor. "İnsülin direnci ortaya çıktığında hemen klinik belirti vermeyebilir. İnsülin direncine müdahale edilmediğinde, uzun dönemde birçok hastalığa sebep olabilir. Kardiyovasküler hastalık riski artar. Endotel fonksiyonu bozulur. Tip 2 Diyabetes Mellitus gelişir" uyarısında bulunuyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.