Bugünkü
Takvim

leri çürütür

Reflü dişleri çürütür
Boğaz sü, mide asidinin yemek borusunun üst kısmına hatta ses tellerine kadar ulaşması sonucu ortaya çıkıyor. Batıgöz Sağlık Grubu'ndan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Halil Genç, bu hastalığın ses kısıklığı, geçmeyen öksürük nöbetleri ve boğazda ağrı gibi şikayetlere neden olduğunu belirtiyor. Hastalığın doğru tespitinin çok önemli olduğunu söyleyen Dr. Halil Genç, doğru beslenmenin önemine dikkat çekiyor. Asitli ve baharatlı gıdalardan uzak durulmasını öneriyor. Tedavi edilmeyen reflünün ağız sağlığını da bozduğunu belirten Dr. Genç, şöyle devam ediyor: "Özellikle ses tellerinde nodul oluşumları, lerde bozulmalar, sinüzit, geçmeyen kronik öksürük görülür. Araştırmalara göre özellikle astım ataklarının alevlenmesinde boğaz reflüsü etkili olabilmektedir."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.