Bugünkü
Takvim

babalığa engel

Varikosel babalığa engel
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Büyükalpelli, erkeklerde kısırlığa neden olan hastalığı hakkında bilgi verdi. Şunları söyledi:

Hangi durumlarda kısırlıktan şüphelenmek gerekir?
1 yıl korunmasız ve düzenli birlikteliklerine rağmen gebelik elde edememelerine infertilite (kısırlık ) denir. Evli çiftlerin 1 yıl içinde yüzde 80-85'inde gebelik olur. Olmazsa, olası bir kısırlık varsayılır. Kısırlık problemli çiftlerin yaklaşık yüzde 5'inde erkek sebepli, yüzde 5'inde kadın sebepli ve yaklaşık yüzde 5'inde ise hem erkek hem kadın sebepli bulunur.

Varikosel rahatsızlığı, hangi şikayetlere neden olur?
Varikosel, skrotum adı verilen yumurtalık torbalarında yumurtalıkların etrafında oluşan varisli damarlardır. Genellikle herhangi bir şikayete yol açmaz. Bazen ilerlemiş varikoselliler testislerde ağrı, küçülme ve dolgunluk hissi gibi şikayetlere neden olabilirler.

Varikosel nasıl teşhis edilir? Hangi tedavi yöntemleri kullanılır?
Varikosel yumurtalıkların muayene edilmesi ve ultrasonografik inceleme ile tespit edilir. Varikoselin tek tedavisi ameliyattır. Kısırlık şikayeti olan varikoselli erkeklerde, çok yoğun şikayeti olanlarda ve testislerinden biri diğerine göre anlamlı küçülme göstermiş varikoselli erkeklerde cerrahi tedavi önerilir.

Erkeklerde kısırlığa yol açan diğer sebepler nelerdir?
Sigara kullanımı, sperm oranlarını büyük oranda etkiler. Sigara dumanı karbonmonoksit ve nikotin gibi 3 binden fazla kimyasal bileşik içerir. Çok sayıda çalışmada sigara içimi ile akciğer hastalıkları ve çeşitli kanserler arasında kesin ilişkiler bulunmuştur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.