Bugünkü
Takvim

Oruç den

Oruç kanserden korur
On bir ayın sultanı Ramazan, sağlıkla geliyor. Yaklaşık 16 saat boyunca bir şey yiyip içmemek, vücudun tüm çalışma sistemini değiştiriyor. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Erk, oruç tutmanın sağlığa olan faydalarına değiniyor:

VÜCUDU YENİLER: Oruç sırasında vücut dinlenir, toksinlerden arınır. Sürekli çalışarak yorulan ve zorlanan mide, bağırsak, karaciğer ve pankreas, daha sağlıklı hale gelir.

KEMİKLERİ DESTEKLER: Yaşlanma ile birlikte 30'lu yaşlarda büyüme hormonu seviyesi azalır. Oruç ise bunu tam tersine çevirir. Büyüme hormonunu destekleyerek kemik gelişimini artırır.

KANSERDEN KORUR: Oruç esnasında salgılanan açlık hormonu; meme, prostat, yumurtalık ve kolon lerinden .

BEYNİ GÜÇLENDİRİR: Oruçla birlikte beyin hücreleri yenilenir. Bunama ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu etki ortaya çıkar.

PANKREASI KORUR: Oruç süresince kan şekeri ve insülin düzeyi azalır. Pankreas dinlenir.

KALBİ BESLER: Oruçla birlikte kan şekeri, kötü kolesterol, tansiyon dengelenir. Kalp hastalıkları riski azalır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.